Достапни линкови

ФИФА очекува зголемен приход


Домаќинот на Светското првенство во Фудбал, Јужна Африка, ќе и помогне на ФИФА да ги дуплира приходите во однос на 2006-та, изјави генералниот секретар Џером Валке. Комерцијално, ќе биде успех, изјави Валке на отворањето на специјалната канцеларија во Јоханезбург за справување со криминалот поврзан со Светското првенство. Тој додаде дека тоа што Јужна Африка е домаќин на шампионатот, за прв пат, ниеден комерцијален партнер на ФИФА не го откажал спонзорството.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG