Достапни линкови

Бразил гостуваше во Зимбабве


Репрезентацијата на Бразил одгра пријателски натпревар со Зимбабве. Победи со 3 спрема 0, со головите на Бастос, Робињо и Елано. На стадионот во Хараре присуствуваа околу 60 илјади гледачи, кои главно носеа жолти маици, односно беа во боите на Бразил. Меѓу гледачите беше и претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе, кој се поздрави со играчите на Бразил пред започнувањето на натпреварот. Владата на Зимбабве не соопшти колку им платила на бразилците да го одиграат овој пријателски натпревар, освен дека дале 40 насто од вообичаените трошоци, што исто така не е мала сума.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG