Достапни линкови

Мендела ќе присуствува на отворањето на СП


Првиот црн претседател на Јужна Африка, Нелсон Мендела, ќе присуствува на отворањето и на затворањето на Светското првенство, е соопштено во Јоханезбург. Претходно, семејството на Мендела истакнуваше дека тој поради староста нема да може да присуствува на стадионите. Мендела, во наредниот месец ќе наполни 92 години, беше еден од главните лобисти во Цирих во 2004-та година за Јужна Африка да биде домаќин на годинешното Светско првенство во фудбал. Претседателот на ФИФА, Сеп Блатер изјави денеска дека очекува Мендела да дојде на церемонијата на отворањето на Светското првенство, на новиот стадион, кој е во близина на Совето, гетото во Јоханезбург во кое и живеел Мендела.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG