Достапни линкови

НАТО го намалува бројот на војниците на Косово


Врховниот командант на НАТО, американскиот адмирал Џејмс Ставридис очекува од Алијансата до крајот на годинава да повлече повеќе од пет илјади војници од Косово. Според неговата оценка, ситуацијата на Балканот е подобрена. Деновиве за својата мисија на Косово расправаа и ОН при што беше заклучено дека УНМИК се уште игра важна улога во кревката косовска ситуација.

Ситуацијата на Балканот не е перфектна, но се движи во вистинска насока. Ова е оценката на врховниот командант на НАТО адмирал Џејмс Ставридис која бара намалување на силите на Алијансата на Косово. Во моментот на Косово има 15 илјади војници, а интенција е таа бројка да биде намалена на 10 илјади. Адмирал Ставридис не ја исклучува можноста до крајот на годинава бројот на НАТО силите на Косово да изнесува само 5 илјади.

Деновиве, Советот за безбедност на Обединетите нации расправаше за својата мисија на Косово. Во редовниот тримесечен извештај шефот на УНМИК Ламберто Заниер оцени дека ситуацијата на Косово е стабилна, но и потенцијално кревка. Според него, недостигот на помирување меѓу заедниците и натаму е предизвик кој е интензивиран со економските тешкотии.
УНМИК не може да има улога на посредник. Ние сега сите знаеме дека таа мисија веќе не е одржлива.

На Косово, пак, мислењата на албанските и на српските политичари за УНМИК се разликуваат. Претставниците на Албанците сметаат дека станува збор за завршена мисија и оти не треба да и се даваат нови мандати како највеното посредување во евентуалните разговори меѓу Белград и Приштина.

„УНМИК не може да има улога на посредник. Ние сега сите знаеме дека таа мисија веќе не е одржлива“, вели заменик премиерот на Косово Раме Манај.

Воена вежба на војници на НАТО во Косово
И потпретседателот на Алијансата за ново Косово Ибрахим Миколи е на став дека косовските институции треба да бараат завршување на мисијата на УНМИК.

„Крајно време е УНМИК да престане да се меша во внатрешните работи на Косово. Што се однесува до можните разговори меѓу Косово и Србија условот треба да биде српското признавање на косовската независност.“

Од друга страна, косовските Срби велат дека и покрај тоа што УНМИК не направил доволно за нив, сепак е неопходно да остане, па дури и да зајакне неговиот мандат.
Треба да се ревитализира мисијата на УНМИК и да згасне мисијата на ЕУЛЕКС која е пристрасна и која работи според планот на Ахтисари.

„Треба да се ревитализира мисијата на УНМИК и да згасне мисијата на ЕУЛЕКС која е пристрасна и која работи според планот на Ахтисари“, вели претседателот на Српскиот национален совет за северот на Косово Милан Ивановиќ.

Тој додава дека и УНМИК им бил наклонет на Албанците, но оти за разлика од ЕУЛЕКС е легитимна мисија на Обединетите нации.

Лидерот на Србите од централниот дел на Косово Рада Трајковиќ го дели мислењето дека УНМИК, како и резолуцијата 1244 не биле многу од корист на Србите.

„Тој како гарант на таа резолуција или како гарант на институцијата која сепак покажува оти не е дефиниран статусот на Косово е навистина потребен. Но, суштински УНМИК е целосно ирелевантен.“

Етничките Албанци кои се мнозинство на Косово прогласија независност од Србија во февруари 2008 година. Независноста досега ја признаа 68 земји, вклучувајќи ги и Соединетите Држави и повеќе членки на Европската унија, но не и Србија која сè уште смета дека Косово е нејзина јужна покраина.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG