Достапни линкови

Ракометарките на Металург против Букстехудер


Ракометарките на Металург Скопје, за влез во финалето на женскиот Челинџ куп, ќе треба да го совладаат германскиот Букстехудер. Вака реши ждребката во Виена, која единствениот преостанат македонски ракометен клуб на меѓународната сцена, го соочи со најсилниот можен противник во предпоследната рунда сезонава.

Потврда за тоа се досегашните успеси на Букстехудер, кој пред осум години играше во мечот за титулата, а во 2005-та беше дел и од полуфиналето на овој куп. Имајќи предвид дека Металург годинава дебитира на меѓународната сцена, јасно е дека во овој двомеч Германките се големи фаворити. За тоа е свесен и тренерот Крсто Петрушевски, кој, сепак, не гледа причина тој и неговите избранички однапред да се помират со елиминација.
Тежок противник, но пред никого нема да настапиме со бело знаме. Спортски е да се надеваме, ќе се подготвуваме и спортски е да се надеваме дека ќе поминеме. Можеме да играме растоварено и да се надминеме.


„Тежок противник, но пред никого нема да настапиме со бело знаме. Спортски е да се надеваме, ќе се подготвуваме и спортски е да се надеваме дека ќе поминеме. Можеме да играме растоварено и да се надминеме.“

Слично размислуваат и ракометарките. Тие го почитуваат големиот ривал, но и додаваат дека по победите над чешкиот Каста Сокол, словачкиот Слован и исландскиот Фрам, никој не смее да го потцени клубот кој на десетина кола пред крајот на сезоната е нов шампион на Македонија. Тој покажа дека има квалитет и за повисоки дострели на меѓународната сцена, а според една од неговите најдобри ракометарки, Мирјета Бајрамовска, ова ќе биде добра прилика и за проверка на можностите пред настапите во Лигата на шампионите.

„Се што направивме до сега е голем успех за нас и секако е дека нема да се откажеме. Добро е да видиме до каде сме, за догодина и настапот во Европските шампиони.“
Се што направивме до сега е голем успех за нас и секако е дека нема да се откажеме. Добро е да видиме до каде сме, за догодина и настапот во Европските шампиони.

Бајрамовска смета дека најголем адут за клубот, кој има амбиции да го наследи поранешниот европски првак Кометал Ѓорче Петров, е немањето притисок за нов подвиг. Со тоа се согласува и Петрушевски, кому скриените надежи за историски пласман во финалето му ги подгрева и големата мотивираност на ракометарките.

„Желбата за докажување кај овие наши ракометарки.“

Инаку, првиот дуел меѓу суперлигашот од Автокоманда, Металург и Букстехуде ќе се одигра на 10-ти април во Скопје, а ревашот е седум дена подоцна во Германија. Вториот финалист ќе се добие по двомечот меѓу германскиот Гепинген и полската Гданија.
XS
SM
MD
LG