Достапни линкови

Северно Косово и натаму тензично


Генералниот секретар на ОН Бан ки Мун

Северно Косово останува област на високи тензиите меѓу косовските Срби и косовските Албанци и мир таму е кревок. Тоа беше пораката на Специјалниот пратеник на ОН во извештајот за Косово, Ламберто Заниер. Шефот на Косовската дипломатија ја одби понудата на Тадич за повторни преговори за статусот на Косово.

Во тримесечен извештај за Косово, соопштен една недела порано на 15 јануари, Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун истакна дека продолжувањето на меѓу-етничките тензии во северниот дел на Митровица предизвикуваат загриженост и за вкупната безбедносна состојба која на Косово е релативно мирна. Специјалниот пратеник , Ламберто Заниер, во синоќешниот извештај наведува дека иако враќањето на внатрешно раселените лица и бегалци нагло се зголеми, тензии и натаму има и поради недостатокот на безбедност и економски можности.

"Јасно е дека УНМИК треба да продолжи да го чува процесот на обнова и ја следи ситуацијата внимателно за да се обезбеди дека сите заедници ги почитуваат постојните аранжмани и за да се зачува стабилноста и ефикасна комуникација“.

Косово ја прогласи својата независност од Србија во 2008 година и од тогаш, односите меѓу мнозинството етнички Албанци и малцинството косовските Срби и натаму се неизвесни.

Србија побара од Меѓународниот суд на правдата во Хаг да даде свое мислење за тоа дали Косово го прекршила меѓународното право. Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека Белград никогаш нема да ја признае независноста на Косово.

Тадиќ синоќа пред Советот изјави дека процесот на помирување нема да биде лесен. Тој рече дека психолошките бариери се високи и дека довербата треба да се обнови преку мирно решение преку дијалог.

„Србија има за цел решавање на сите политичките разлики, преку преговори. Ние сме посветени на мирни решенија. "
Сметаме дека повиците за обнова на преговорите за статусот на Косово се напор да се создаде хаос во регионот

Претставникот на Косово на состанокот, министерот за надворешни работи Скендер Хисени, им се заблагодари на 65 држави членки на ОН, кои досега ги признаа. Тој ја одби понудата на Тадиќ за обнова на преговорите за статусот на Косово

"Ние отфрламе било какви разговори за обновување на преговорите за статусот. Сметаме дека повиците за обновување на преговорите за статусот на Косово доаѓаат од луѓе кои или не се свесни за ситуацијата и прават големи напори за да се создаде хаос во регионот. "

Постојаниот Британски претставник во ОН, Марк Грант изјави дека и покрај предизвиците на Косово е направен важен напредок и дека е намалено насилството против малцинствата. Тој повика на подобрување на стандардите на управувањето и владеењето на правото. Генералниот секретар Бан пак ги повика и Србија и Косово да се најдат начини да ги стават настрана размислувања за статусот во интерес на регионалната соработка.
  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG