Достапни линкови

Штрајк на угостителите


За сега празни пепелници, но и празни угостителски објекти...

Дел од угостителските објекти денеска се под клуч како 24 часовен штрајк поради новиот закон за забрана на пушењето. Тие се жалат на намален промет и се закануваат со отпуштања. Експертите пак прашуваат – дали профитот на угостителите е поважен од здравјето на луѓето и чии интереси застапуваат политичарите?

Дел од кафеаните, кафулињата и рестораните под клуч, дел од нив не го почитува 24 часовниот штрајк и денеска ги отворија своите објекти. Од туристичко-угостителската комора кои се организатори на штрајкот велат дека тоа и го очекувале, тие прогнозираа дека
Би требало владата да не согледа нас како угостители, многу и значиме на оваа економија и 80 проценти од нашите потрошувачи се пушачи
повеќе од половина од угостителите ќе се вклучат во штрајкот. Законот кој започна да се применува од почетокот на годинава, предвидува целосна забрана за пушење во кафеаните, кафулињата и дискотеките. А не смее да се пуши ниту во отворените летни бавчи на кафеаните и кафулињата. За непочитување на законот следуваат огромни парични казни – за кафеаните, за нивните шефови, но и за гостите. Угостителите се жалат на намален промет и се заканија дека ако не се направат измени во законот ќе отпуштаат работници.

„Би требало владата да не согледа нас како угостители, многу и значиме на оваа економија и 80 проценти од нашите потрошувачи се пушачи,“

вели еден угостител.
Секогаш политичарите ќе тврдат дека прават нешто во корист на јавното добро, но истовремено водат сметка и за некои парцијални или тесни интереси. Не знаеме кои се резултатите од примената на законот, а веќе се изложени на притисок на разни лоби групи.


На дваесетина дена од применувањето на законот се јавија и политичарите. Пратеничката група од ВМРО-ДМПНЕ ќе поднесе барање со кое пушењето треба да се дозволи во летните бавчи од март до октовмри во текот на годината. Со свои предлози излезе и пратеникот Владо Буџковски од СДСМ, и пратениците од ДУИ и НД.

Аналитичарите во целата приказна гледаат борба на партиите за повеќе гласови. Комуникологот Климе Бабунски вели дека зачудува тоа што за истите политичари сега пред здравјето на луѓето го ставаат профитот на угостителите.

„Секогаш политичарите ќе тврдат дека прават нешто во корист на јавното добро, но истовремено водат сметка и за некои парцијални или тесни интереси. Не знаеме кои се резултатите од примената на законот, а веќе се изложени на притисок на разни лоби групи.“

За Комората, на угостители најприфатлив модел кој би можел да се примени е оној што се практикува во Шпанија и Португалија каде е дозволено пушење на летните тераси, а во затворените објекти е 70 отсто за непушачи и 30 отсто за пушачи со тоа што во овој случај би се зголемил бројот на вентилациските системи во објектот.
  • 16x9 Image

    Пелагија Стојанчова

    Новинарската кариера ја започна како радио водител на музичка емисија во локалното радио во Кратово. Во 2008 година работеше како новинар за култура и образование во бесплатниот дневен весник Шпиц. Од јануари 2009 работи како дописник за Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG