Достапни линкови

Се зголемува интересот за вакцинирање против грипот


Се зголемува бројот на граѓаните кои се вакцинираат

На зголемувањето на интересот влијаеше и тоа што во редот за вакцинирање застанаа и новинарите. Меѓу здравствените работници нема зголемување на интересот за вакцинирање.

Дилемата дали вакцината е најефикасен начин за справување со пандемскиот грип во јавносота видливо не се напушта иако може да се забележи дека во Градскиот завод за здравствена заштита во Скопје во еден ден вакцина против новиот тип на грип примимија онолку лица колку што беа остварени имунизцации во претходните пет денови.

Вчера само во Скопје имаше околу 300 вакцинации, колку што во претходните четири дена беа вакциниари луѓe ...„Вчера само во Скопје имаше околу 300 имунизации. А претходните четири дена беа вакцинирани толку луѓе“.

изјави Даниела Алексовска портпарол на Минситерството за здравство.

На зголемувањето на бројот влијаеше и тоа што во редот за вакцинации вчера се јавија и новинари. Меѓу здравствените работници засега се уште нема зголемување на интересот за вакцинирање. Во Министерството за здравство веруваат дека изборот на лугето да се вакцинараат против новиот тип грип ке продолжи да расте особено поради растечкиот тренд на заболени од пандемскиот грип како и со оглед на очекуваното намалување на температурите во претстојниот период што според епидемилозите носи поголем разик за активност на вирусот . Ред за вакцини чекаат и помлади лица, деца, бремени жени и хронично болни за разлика од претходните денови кога најголем интерес за вакцинација имаше мегу постарите лица, главно пензионери. Во Минситерството сметаат дека е позитивно што се вакцинираат помладите лица наглсувајки дека тоа е најефиксен начин за спрвуавње со грипот

„Претходно немаме имунитет на таа болест, особено новата генерација и затоа што овој вирус, за разлика од претходниот, побрзо ги напаѓа долните респираторни органи.

Повтори Соња Петрушевска Маринковиќ од Инфективната клиника

Во мегувреме некои градоначалници побараа од Министерството за образование итен прекин на наставата од понеделник поради големиот број отсутни ученици во училитата но во Минстерството за здравство велат дека ја следат состојбата и ке решат понатаму дали ке има потреба од предвремено завршување на првото полугодие. Во меѓувреме во земјава треба да пристигнат уште 80 илјади вакцини кои е најавено дека ке се купат од Холандија откако пристигнаа 20 илјади вакцини од производителот Бакстерс и претходно пет илјади од Новартис од Турција. На Клинатата за инфеттивни болести се хоспиатлзирани вкупно 106 болни од пандемскиот грип. Во Воена болница има 42 паценти а на клиниката за детски билсти 71 болно дете.

  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG