Достапни линкови

Несогласување во владеачката коалиција?


Лидерот на ДУИ Али Ахмети

По изјавата на потпретседателот на ДУИ дека Албанците и без Македонците ќе влезат во НАТО и во ЕУ, експертите коментираат дека истата докажува дека односите во коалицијата не се најдобри

Од ДУИ испраќаат пораки за разидување на коалициските партнери околу потребата за референдум оценуваат експертите по изјавата на потпретседателот на таа партија дека Албанците и без македонците ке влезат во НАТО и во ЕУ ако до 7 ми декември владта не им
Треба да се одредат нормални правила на играта. Значи, коалиционите партнери да ги решат проблемите, таму каде што се решаваат, а јавноста да биде последна за тоа што треба да и се обраќаат или јасно и гласно да се повлечат од коалицијата
испрати на мегународните претставници позитивни сигнали дека ке се реши спорот за името.

Политичкиот аналитичар Мерсал Биљали коментира дека изјавата на Алити дека Албанците ке се радикализираат ако до декември владата не излезе со компромис за името е општа но покажува дека доколку нема меѓупартиски копромис околу прашањето за името тогаш може да следи јавна манифестција на незадоволство и истата докажува дека односите во коалицијата не се најдобри.

„Треба да се одредат нормални правила на играта. Значи, коалиционите партнери да ги решат проблемите, таму каде што се решаваат, а јавноста да биде последна за тоа што треба да и се обраќаат или јасно и гласно да се повлечат од коалицијата.“
Премиерот Никола Груевски на владина прес конференција

Во ДУИ денеска не сакаат да комнтираат дали изјавата на нивниот потпретседател е личен или партиски став. Во ВМРО ДПМНЕ остануваат на изјавата во која што порачаа дека не прифакаат ултиматум за прашање од национален интерес. Таму наглсуваат и дека пораките на потпретседателите на ДУИ не кореспондираат секогаш со официјалниот став на партијата. Аналитичарот Никола Сталевски изјавата на Алите ја толкува како агресивна но и неконкретна и оценува дека е во функција да се сврти вниманието кон таа партија
Прво, се мисли дека практично се одредуваат крајните граници или црвената линија на толеранција, во коалицијата и можеби и пошироко. Второ, може да има негативно влијание кај македонската јавност, која такви со такви изјави не може да се очекува да биде рационална

„Прво, тоа е навестување на политичката сцена дека ние сме силен фактор. Самата е општа, и небулозна, така што не може сериозно да се сфтати. Но, сепак има две функции, да се покаже политичка сила на ДУИ и втората функција е дека и дава на владеачката партија изговор да не преговара сериозно, затоа што се работи за груба изјава што создава притисок.“

Инаку и претседателот на ДУИ Али Ахмети претходно се изјасни дека власата а не народот треба да го решавања прашањето за името .Во мегувреме дека е можна радикалзиција на албанците ако се инсистира на прашањето за референдум претходно предупреди и лидерот на ДПА Мендух Тачи

„Тоа е меч со две острици. Прво, се мисли дека практично се одредуваат крајните граници или црвената линија на толеранција, во коалицијата и можеби и пошироко. Второ, може да има негативно влијание кај македонската јавност, која такви со такви изјави не може да се очекува да биде рационална,“

ја коментира Биљали изјавата на потпретседателот на ДУИ за радикализација на албанците која не беше конкретизирана.
  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG