Достапни линкови

Груевски во Брисел


Премиерот Никола Груевски и комесарот за проширување Оли Рен при последната посета на Брисел

Средбите на премиерот Груевски со челниците на ЕУ, според експертите, ќе бидат искористени да слушнат дали има придвижување кон решение за спорот за името. Во Брисел ќе биде и грчкиот премиер Јоргос Папандреу кој учествува на Самитот на социјалистите.

Првите луѓе на европските институции ќе го искористат престојот на македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел за да слушнат дали има придвижуавње кон решение на спорот за името. На средбите со комесарот Оли Рен и шефот на европската дипломатија Хавиер
Баросо повторно одбегнува да се види со премиерот, иако тоа е нивото на комуникација. Меѓутоа, високи претставници како Рен и Солана ќе разговараат, ќе му укажат на негативните последици доколку не се разреши спорот за кратко време, до самитот. Очекуваат од Груевски тој да ја изложи сопствената позиција, за да можат да проценат во која насока ќе се оди во иднина.
Солана ќе биде разгледан извештајот на Европската комисија, но незобиколна тема ќе биде и прашањето за името. Професорот Денко Малевски вели дека станува збор за редовна дипломатска комуникација редовна која постои меѓу Македонија и Европската Унија со оглед на тоа што добивме позитивен извештај, а самитот во ноември се доближува. Идејата е да раменат мислења околу најжешкото прашање кое ги засега односите со Унијата преку односите со Грција и дали може да се најде некакво решение за проблемот

,,Баросо повторно одбегнува да се види со премиерот, иако тоа е нивото на комуникација. Меѓутоа, високи претставници како Рен и Солана ќе разговараат, ќе му укажат на негативните последици доколку не се разреши спорот за кратко време, до самитот. Очекуваат од Груевски тој да ја изложи сопствената позиција, за да можат да проценат во која насока ќе се оди во иднина."

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу
Во Брисел пристигнува и премиерот на Грција Јоргос Папнадреу кој како и Груевски денеска се сретнува со своите истомисленици социјалистите во рамки на утрешните самите а Груевски со демохристијаните. Впечаток е дека македонската страна нема поголеми исчекори во насока на решавање на спорот. Иницијатаивата за средба на Груевски со првите луге на европските институции претпоствуваме дека е од нивна страна вели Малевски:

,,А, тоа го има изработено македонската дипломатија, заедно со претставниците на ЕУ. Таа е таа што ги организира овие средби и секогаш се оди на покана."

Европската комисија нема прецизни информации за новиот тек на настаните во спорот со името. Во декември министрите за надворешни работи на ЕУ треба да кажат дали ке ја следата препоарката на Европската комисија и ке одредат датум за почеток на преговори со Македонија или ке ја одложат одлуката до решавање на спорот за името. Пред престојот на Груевски во Брсиле високите претствници на Европската Унија деновиве излегоа и со изјави околу референдум за името. Ставот на Рен е дека референдумот може да ги усложни работите. Референдумот беше една од темите и на вчерашните средби на претставниците на ЕК со лидерот на опозицската СДСМ Бранко Црвенковски.
  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG