Достапни линкови

Неделен печат - Решение со Грција за влез во ЕУ


Неделните весници го анализираат позитивниот извештај од ЕК, но со забелешка како што стои во насловот на неделникот ,,Фокус" ,,Ништо од Европа без виткање кичма пред Грција". И ,,Форум", исто така се фокусира на извештајот од ЕК и ,,условот" за решение за името.

Неделникот ,,Фокус,, на насловната вели: ,,Ништо од Европа без виткање кичма пред Грција,, што, всушност, е поента на неделната колумна, а во текстот,пак, насловен со иронично прашање:,, Дали сте за укинување на изборите, со оглед дека во Македонија нема опозиција?,, покрај другото пишува дека стеснет до 'ѕидот на плачот' Груевски почнал да размислува за ''вин-вин" ситуација (победи-победи) . Поточно, да направи договор за името со Грција, што би го претставил како голем успех, а притоа да ја забетонира својата политичка власт на нови избори. Оваа разврска, според ,,Фокус,, не била без изгледи. Ваквото сценарио би било вистински политички меден месец за власта и претсмртен кошмар за опозицијата, пишува неделникот. ,,Фокус,, излегува со теза дека доколку власта ги реши крупните политички прашања, разбивајќи и лево и десно, и трудејќи се, особено, да разбие се што мириса на опозиција - опозицијата ќе немала политичка агенда со која ќе и парира на власта, и ќе немало кој сериозно да се бори против ВМРО-ДПМНЕ. Но, Груевски тогаш ќе мора да се соочи со народот, а секое следно соочување, според ,,Фокус,, ќе му станувало се понепријатно. Неделникот ,,Форум,, десетината први страници ги посветува на позитивниот извештај за земјава од Брисел како и на евроинтеграциските изгледи на Македонија. Оптимистички, во неделната колумна, ,,Форум,, како да ги потврдува шпекулациите дека фантомското референдумско прашање ,,Дали сте за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Репувлика Македонија,, што го експлоатираа некои дневни весници, а Владата демантираше дека е нејзин пробен балон, -всушност е тоа. По позитивната вест од Брисел сега ние треба да предложиме, пишува во колумната на ,,Форум,, име за компромис со Грција и да го потврдиме на успешен референдум. Горе спомнатото референдумско прашање со името Северна…и таканатаму Македонија, за ,,Форум,, би било најблиско решение за грчкиот проблем со нашето име. Неделникот ,,Глобус,, и во овој број се занимава со МАНУ, овојпат, со анализата на нејзината внатрешна состојба, откако го ,,произведе,, според оценките на повеќето академици, интелектуалци-Македонци, Албанци, и припадници на другите етнички заедници - неуспешниот проект Македонска енциклопедија. ,,Академијата на крстопат,, е насловот на пошироката анализа, во која, во поднасловот пишува:,, На МАНУ не и треба гола козметика, особено не со пембе-политичка шминка, туку драстична промена на исполитизираната матрица, ново самовреднување и болно отрезнување од глорификаторската опиеност,,. Потоа неделникот прашува дали никому во власта не му е јасно дека скриениот националистички адут во ракавот, наместо кон Европа, води кон колапс и на идејата за македонска држава, за, покрај другото, да постави реторичко прашање дали во Македонија постои критична маса која ќе се заложи за соживот без скриени намери и обиди за привремено залажување на меѓународната заедница?

  • 16x9 Image

    Горица Попова

    Родена е во Кочани, дипломирала во 1976 год. на Филозофскиот факултет во Скопје. Како новинар работи над 30 години. Почнала во Македонско радио- Радио Скопје во 1978 год. Од јуни 2009 год. е соработник на Радио Слободна Европа.

Ваше мислење

Покажи ги коментарите

XS
SM
MD
LG