Достапни линкови

Секој четвртти жител на Планетата е муслиман


Во последниот извештај на непрофитната организација Пју Форум за религија и јавен живот се наведува дека милијарда и 570 милиони од светската популација се муслимани. Извештајот бил направен врз основа на демографски податоци и пописи на населението во 232 земји и територии во светот.

Претходните проценки беа дека бројот на муслманите е меѓу милијарда и милијарда и 800 милиони. Со тоа Исламот е втората најголема религија во светот, по Христијантсвото со 2 милијарди и 200 милиони верници.

,,Општата концепција на многу луѓе е дека исламот е главен на Блискиот Исток кај арапите, но, всушност, нашата студија покажува дека исламот е претежно азијска религија. 60 насто од муслиманите живеат во Азија.,,

Вели Брајан Греам, виш истражувач во Истражувачкиот центар на Пју форум, додавајќи:
,,Повеќето од муслиманите во Европа се дел од локални заедници, кои биле таму со векови, како на пример во Русија и Албанија. Имиграцијата на муслиманите е претежно во Западна Европа: Франција, Германија, Белгија, Холандија, но тоа е еден од поновите феномени...


,,Најголемите муслимански популации се во Индонезија, Пакистан, Индија, Бангладеш, Нигерија и многу од нив се земји во развој. Сепак, еден од интересни наоди е дека исламот не е само во овие земји. Муслиманите навистина живеат како глобална верска заедница и како малцинство и во развиените земји.,,

80 натсто од муслиманите во светот живеат во земји каде што тие се мнозинство. Во Европа живеат 38 милиони муслимани, или 5 проценти од целокупната европска популација, вели Греам

,,Многу од муслиманите, всушност, повеќето од муслиманите во Европа се дел од локални заедници, кои биле таму со векови, како на пример во Русија и Албанија. Имиграцијата на муслиманите е претежно во Западна Европа: Франција, Германија, Белгија, Холандија, но тоа е еден од поновите феномени.,,

Во Германија, на пример има повеќе муслимани од Либан, во Кина повеќе од Сирија, а во Русија, има повеќе муслимани од Јордан и Либија заедно. Во Албанија и Косово живеат 4.6 милиони муслимани . Во Босна тие сочинуваат 40 проценти од вкупното население, што ја прави земјата со најголемо муслиманско малцинство во Балканскиот полуостров. Во Македонија, муслиманите сочинуваат 33 отсто од населението. Србија е дом на 244.000 муслимани. Исланд, Монако, Словачка, како и Ватикан, се меѓу европските држави со значително мал или никаков муслимански малцинства. Во извештајот, исто така се открива дека 10 до 13 проценти од муслиманската популација се шиити, а скоро 90 насто се сунити. Шиитите главно живеат во четири земји: Иран, Пакистан, Индија и Ирак.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG