Достапни линкови

Авганистан - Избори и насилства


Авганистанка на гласање
Актуелниот Претседател Хамид Карзаи кој е на власт од остранувањето на талибанскиот режим пред 8 години е предизвикан од бившиот министер за надворешни работи Абдула Абдула и 30 други кандидати. Карзаи гласаше веднаш по отворањето на гласачките места.
Новинари на местото на денешните престрелки во Кабул

“Јас сум убеден дека ова е за мир, прогрес и доброто на сите авганистанци. Јас барам, авганистанците да излезат и да гласаат за преку нивниот глас да добие по безбедна и подобра држава”.

Ракети, напади, престрелки и експлозии на бомби се случуваа во главниот град и во јужниот паштунски регион. Добиваме многу јавувања и известувања од набљудувачите дека многу луѓе се обесхрабруваат да гласаат, изјави за Радио Слободна Европа Ичаил Супраиди од Азиската мрежа за слободни избори.

“Независната изборна Комисија се труди да се прилагоди на ситуацијата, повторувам ситуацијата и заканите од анти владината коалиција или групите кои тие ги нарекуваат екстремисти или талибанците го нарушуваат процесот”.

Според независната Комисија отворени беа повекето од 6500 те изборни места. Портпаролот на министерството за внатрешни работи Змараи Башари пак уверува дека владиниот план за безбедност се имплементира и дека граѓаните гласаат.
Како и да е Карзаи е главен кандидат а негов главен протиник е бившиот министер за надворешни работи Абдула Абдула, кој изјави.
Гласање во Спин Болдак

“Јас сум среќен што и покрај загриженоста за безбедноста, и злоупотреби голем број лица гласаат.Се надевам дека загриженоста нема да ги сопре луѓето да излезат и гласаат”.

Доколку ниту еден од претседателските кандидати не освои над 50 насто од гласовите, втор круг ке биде одржан најверојатно во Октомври.
  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG