Достапни линкови

Опозицијата најавува „жешка“ есен


Лидерите на најголемите политички партии во Македонија

Претставниците на опозицијата изразуваат подготвеност за усвојување на законите кои ЕУ ги бара како услов за добивање датум за почеток на преговорите за членство. Според нив, на есен може да се очекуваат повеќе активности

Опозицијата искажа подготвеност потребните закони што Европската Унија ни ги достави како услов за да добиеме датум да бидат донесени со консензус а што се однесува на активностите наспроти владата партиите највуваат поконкретни активности од есен. Сега
Значи, сакаме да одиме чекор по чекор, прво да ја завршиме нашата работа, па потоа да видиме што со другите. Во моментов, имаме 85 отсто од луѓето се нови од раководствата, тоа се околу 1,500 нови луѓе
сме посветени на својата реконструкција, се избираат нови раководоства во сите општиснки организации вели Андреј Петров генерален секретар на СДСМ , додавајки дека рано е да се каже дали ќе има разговори за заеднички активнсоти на опозицијата од есен

„Ќе разговараме со сите, но до есен сме посветени на нас. Значи, сакаме да одиме чекор по чекор, прво да ја завршиме нашата работа, па потоа да видиме што со другите. Во моментов, имаме 85 отсто од луѓето се нови од раководствата, тоа се околу 1,500 нови луѓе.“

Од 10 ти јуни кога почна постапката се избрани две третини од општинските раководства а до крајот на август треба да се заокружи
Значи, на есен можам да гарантирам многу поголемо присуство на ЛДП во градовите и селата во државата. Многу поконкретна активност, затоа што сметам дека тогаш ќе биде многу почиста ситуацијата околу популарноста, односно непопуларноста на премиерот Груевски.
целата внатрепартиска изборна постапка.

Досега немало разговори за заеднички активности на партиите од опозицијата вели и Андреј Жерновски од ЛДП. И оваа партија настапува самостојно и подготвува од есен поконкретна активност. Мора да се зборува з а економиајта опозицијата тоа го сфака, нема мерки кои може да се спротивствата на економската клриза, нашата партија ке предлага свои моерки и сето тое ке го пренесуваме не само преку пресс конференции туку преку непосреден контаркт со граганите вели Жерновски

„Значи, на есен можам да гарантирам многу поголемо присуство на ЛДП во градовите и селата во државата. Многу поконкретна активност, затоа што сметам дека тогаш ќе биде многу почиста ситуацијата околу популарноста, односно непопуларноста на премиерот Груевски. Мора да се зборува за економијата и ми се допаѓа тоа што конечно опозицијата го сфаќа тоа, затоа што на крајот на краиштата Груевски ја доби поддршката од граѓаните за економска преродба.“

Ќе ја критикуавме економската ситуација но се што е за добивање датум за ЕУ , СДСМ ке подржи вели Петров. Од неговата партија велат дека очекуваат дека ке најдат заеднички јазик како што било договорено на лидерската средба и дека законите ке се донесуваата со предвидената динамика

„Се што е за да не бидеме пречка за земјата да оди напред ние ќе поддржиме. Законите ние воопшто и нема да ги критикуваме додека не се објави мислењето на Европската Комисија.“

Во меѓувреме трите закони што ЕУ ни ги досатви како услов з ада добиеме адтум за преговори од денеска влегуваат во собраниска процедура , отако власта ги прифати забелешките на опозицијата за спорните точки. Прв на дневен ред во Собранието е законот за финансирање а до 15 ти септември треба да се донесат и другите з закони - за Собранието и за државната админисстрација.
  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG