Достапни линкови

Непријателот нема да не уништи


Иранскиот Ајатолах Али Хаменеи
Иранскиот Ајатолах Али Хаменеи
Иранскиот врховен верски лидер Ајатолах Али Хаменеи изјави дека Претседателот Махмуд Ахмадинеџат е дефинитивен победник на претседателските избори, бидејки добил 25,4 милиони гласови од околу 40 милиони гласачи. Хаменеи порача дека немало нерегуларности на изборите.

Ајатолахот и повика на крај на уличните протести на опозицијата која бара прегласување.

Khamenei's speech June 19
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00


Борбите на улиците по изборите не се вистинкото нешто што треба да се прави – тоа е против принципите на демократијата и изборите. Јас барам тоа да биде сопрено. Тоа е погрешно. Ако тие не престанат – ке бидат одговорни за последиците на хаосот.
Уличните протести да сопрат. Тоа е погрешно. Ако не престанат - тие ке бидат одговорни за хаосот

Ајатолахот Хаменеи, кој како врховен ирански лидер го има последниот збор во земјата им се обрати на граѓаните за време на денешната петочна молитва, а потоа зборуваше и во Техеранскиот Универзитет. Тој изјави дека изборите покажале дека луѓето имаат доверба во исламскиот систем и оти непријателите на Иран сакале да и наштетат на земјата доведувајки го во прашање гласањето.

Не му дозволувајте на непријателот да ни ја уништи прославата. Секако, доколку некои луѓе избрале различен пат, јас ке се вратам и ке му зборувам на мојот народ јасно и гласно.
  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG