Достапни линкови

Денот Д, Неколкумина го променија развојот на векот


France -- Supreme Commander of the Allied Forces, General Dwight D. Eisenhower shows the strain of his command as he and Britain's Field Marshal Bernard Montgomery, his deputy commander, confer on the invasion plans of Normandy, 06Jun1944
US President Barack Obama

Американскиот Претседател Барак Обама во Франција учестуваше на церемиониите по повод 65 годишнината од Денот Д, кога сојзничките сили се истоварија во Нормандија. На цермонијата беа и лидерите на Франција, Никола Саркози на Канада премиерот Стивен Харпер како и британскиот принц Чарлс и премиерот Гордон Браун.

„Има време и место кога храброста на неколкумина успеа да го промени развојот на еден цел век“

Порача во говорот пред илјадници воени ветерани и граѓани претседателот Барак Обама во Каен Франција. Жителите на Нормандија на улиците ги извадија знамињата на Соединетите Држави и Франција. Меѓу илјадници ветерани на улиците беше и пра вујкото на Барак Обама, Чарли Пајен, кој учествуваше во ослободувањето на концентрациониот логор во Бухенвалд во Германија. Сојузниците на Денот Д и кампањата во Нормандија претрпеа загуби од 215 илјади војници.
France -- young girl at American cemetery in Colleville-sur-Mer, near Omaha Beach, on 05jun2009


По оваа инвазија започна повлекувањето на нацистичките трупи од Западна Европа а една година подоцна заврши Втората Светска Војна. Ова е последна станица на американскиот претседател Барак Обама кој деновиве ги посети Блискиот Исток и Германија.
  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG