Достапни линкови

Изборите без поголеми инциденти


Ерван Фуере во посета на гласачко место во Гостивар

Одзивот до 17 часот 48,73 проценти. Евро амбасадорот Ерван Фуере првично оцени дека изборите се одвивале во најдобар ред и рече дека ќе бидат запаметени како „снежно бели“

Одѕивот на гласачите за претседателските избори до 17 часот изнесувал 48,73 проценти информираше портпаролот на ДИК Зоран Таневски:

„За локалните избори 48,73 и за изборите во град Скопје 45,25 насто“

Прес конференција на ДИК
Гласањето на преседателските и локалните избори се одвиваше главно во мирна атосфера, а беа регистрирани неколку неправилности во изборниот процес од граѓанската асоцијација „Мост“ како агитирања пред избирачките места, делење на инструкции и притисоци врз граѓаните како да гласаат Проблеми направија обилните снежни врнежи што ја зафатија Македонија последниве два дена.Членовите на избирачките одбори не можеле да пристигнат до гласачките места, и гласањето не се одржа на околу 130 гласчки
Очигледно е дека условите во кои се одвива изборниот ден се подобри од претходните избори, притисоци и одредени влијанија постојат, но повеќе за тоа кога ќе се конректизираат сознанијата
места Сепак генрално забележлив беше одзивот на гарганите посочуваат во првичните оценки прествниците на најголемите полтички партти. Според опозициската СДСМ уловите во кои се одвиваа изборите биле на подобро ниво од претходните иако посочуваат за постоење и одредени притисоци и влијанија. За Демокртската Унија за Интегарција ова се едни од најдобрите и најмирни избори а според опозициската партија од албанскиот политички блок ДПА гласањто поминало добро без поголеми инциденти со ислкучок на три инциденти

„Одзивот е многу подобар, а исто така очигледно е дека условите во кои се одвива изборниот ден на кое се одвиваат изборите е подобро од претходните избори, притисоци и одредени влијанија постојат, но повеќе за тоа кога ќе се конректизираат сознанијата.“

„Вкупно земено, ова се најмирни и најдемократски избори организирани до сега.“

„Нема поголеми инциденти, освен дека во Тетово наш активист беше приведен од полицијата, во општина Желино наш активист бил
Вкупно земено, ова се најмирни и најдемократски избори организирани до сега
претепан од полицијата и во Липково се најде неколку гласачки ливчиња од општина Зајас.“

изјавија Андреј Петров од СДСМ Рафиз Алити од ДИУ и Адриатик Имери од ДПА.

Одржуавњето фер и демократски избори е еден од главните услови што го постви мегународната заедница за наатмошен напредок на македонија кон Европскаат Унија и НАТО. Во својата првична оценка Евро амбасадорот Ерван Фуере по обиколката на неколку избирачки места во гостиварско изјави дека изборите до тој момент се одвиваат во најдобара ред и дека и покрај временските услови граѓаните излегле да гласаат. Овие избори ќе бидат запаметени како бели односно снежни избори, додаде Фуере.
  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG