Достапни линкови

Кумановчани не веруваат на предизборни ветувања


Граѓаните на Куманово посочуваат многу области за напредок во градот. Сепак, тие не веруваат на предизборните ветувања на кандидатите.

Во Куманово најголемата општина во државава за градоначалничката фотелја ќе се борат седум кандидати. Најголеми фаворити на граѓаните меѓутоа се двајца. Актуелниот градоначалник Зоран Дамјановски од СДСМ и пратеникот Петар Поп Арсов од ВМРО-ДПМНЕ. Додека Дамјановски смета дека во изминатиот четири годишен мандат има заслуги за голем број реализирани проекти од инфраструктурата,капиталните инвестиции, децентрализацијата, во образованието и културата, Поп Арсов за почеток најави дека во неговите заложби подеднакво ќе бидат застапени проекти и во урбаната и во руралната средина.

Кумановци одамна навикнати на бројни ветувања во изборните кампањи сметаат дека на градот уште многу му недостасува.

,,Се треба, да се направат улици, да се асфалтираат. И овој не е лош градоначалник, ама може и подобар."
,,Не верувам во предизборни ветувања, само во себе верувам."

Тие сакаат Куманово да прерасне во модерен европски град кој го гледаат единствено на сликите на изборните рекламни материјали на кандидатите:

,,Полно работи му недостасува, нема градско ВЦ, чистота нема. Си ја префрлаат топката еден на друг, но не е чисто."
,,Не верувам во предизборните ветувања. Немерени лаги."

Вообичаено јавноста е поделена. За едните Дамјановски е градоначалник кој многу направил и уште многу треба да доврши, за другите Поп Арсов е вистинскиот избор. За кого најголем број од граѓаните ќе се одлучат ќе го покаже денот на изборите.

  • 16x9 Image

    Светлана Антиќ Јовчевска

    По завршувањето на Студиите по новинарство во Скопје во 1985 година започнува да работи како економски новинар во Куманово, а потоа како дописник на „Вечер“,соработник на „Нова Македонија“,„Утрински весник“,на МРТВ, МИА, Радио Дојче Веле и неколку неделници. Од основањето на Радио Слободна Европа известува за настаните од својот град.

XS
SM
MD
LG