Достапни линкови

Тензиите на Косово ги зајакнаа руско-српските врски


графит со рускиот претседател Владимир Путин во Белград, 1 август 2022 година.
графит со рускиот претседател Владимир Путин во Белград, 1 август 2022 година.

Еден ден по смирувањето на тензиите на северот на Косово, српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград се сретна со рускиот амбасадор Александар Бочан-Харченко при што двајцата ја обвинија Приштина за тензиите. Људмила Цветковиќ

Рускиот амбасадор, како што се наведува во соопштението на Кабинетот на Вучиќ, го повторил ставот на официјална Москва дека постапките на Приштина се неодговорни и дека треба да се спречи секоја можност за ескалација. Не е соопштено дали Вучиќ се сретнал и со амбасадорите на Европската унија или на САД.

Тензиите на северот на Косово настанаа откако локалните Срби поставија барикади на патиштата. Во претходните денови Русија испрати пораки за поддршка на Србија, на што Белград одговори со благодарност.

Зијад Беќировиќ, директор на Институтот за блискоисточни и балкански студии во Љубљана, за РСЕ вели дека руската употреба на Косово станала уште поизразена по руската инвазија врз соседна Украина.

Тој оценува дека Русија го покажува своето мислење јавно затоа што сака да се покаже како важен актер во меѓународните односи.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ со рускиот амбасадор Александар Боцан-Харченко, Белград, 6 јуни 2022 година.
Претседателот на Србија Александар Вучиќ со рускиот амбасадор Александар Боцан-Харченко, Белград, 6 јуни 2022 година.

„Косово доаѓа и како идеална можност да ги изрази својот интерес и својата сила што ја има во одредени земји или кај одредени политички лидери“, вели Беќировиќ. Тој смета и дека благодарноста на Вучиќ до Русија доаѓа поради проруското јавно мислење во Србија.

Според истражувањата на јавното мислење, најпопуларен од светските лидери во Србија е рускиот претседател Владимир Путин.

Лукашенко: Белград нема да може да седи на два стола

На денот кога претседателот на Србија се сретна со рускиот амбасадор, во Белград пристигна порака од Белорусија. Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека Србија нема да може да седи на повеќе столчиња и дека треба да одлучи за својата надворешна политика.

„Ние сме тука, Русија, Европската Унија, Америка и другите. Но, нема да им биде дозволено да седат на сите овие столчиња“, изјави Лукашенко, коментирајќи ги настаните на Косово.

Белорусија е единствената европска земја, покрај Србија, која не воведе санкции кон Русија поради нејзината инвазија на соседна Украина.


На 31 јули Србите на северот на Косово поставија барикади на патиштата, еден ден пред одлуката за реципроцитет на Владата на Косово за издавање документи за влез-излез за српските државјани кои влегуваат во Косово, како и за промена на српските регистарски таблички. во сила.

Претходно, властите во Белград остро ги критикуваа овие одлуки на Приштина. Владата на Косово го одложи спроведувањето на одлуката за еден месец под услов да се отстранат барикадите, што и беше сторено.

Руското Министерство за надворешни работи ги повика Приштина, САД и ЕУ да ги почитуваат правата на Србите на Косово, обвинувајќи ги лидерите на косовските Албанци за „намерно ескалирање на ситуацијата со цел да предизвикаат воено сценарио“.

Косово ја одложи одлуката за регистарските таблички, тензиите остануваат

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова изјави дека ваквиот развој на ситуацијата уште еднаш го покажува „неуспехот на посредничката мисија на ЕУ“.

„Тоа е, исто така, пример за местото што му е подготвено на Белград во ЕУ, што укажува на тоа Белград всушност да го прифати одземањето на правото на своите сонародници“, се наведува во соопштението.

Белград и Приштина водат дијалог, под покровителство на ЕУ, за нормализација на односите. Тој дијалог треба да резултира со правно обврзувачки договор. Сепак, Приштина смета дека треба да има взаемно признавање, а Белград инсистира на компромисно решение.

За тензиите на северот на Косово зборуваше и портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. Москва целосно ја поддржува „мирната и конструктивна позиција“ на Белград во ситуацијата околу Косово, изјави Песков. Тој исто така додаде дека Москва бара „да се почитуваат сите права на Србите“.

Реагираше и рускиот амбасадор во Србија, Александар Бочан-Харченко. Тој оцени дека ЕУ не е во состојба ефективно да ја исполни улогата на посредник. Во интервју за ТВ „Русија 24“, тој изрази став дека целта на Западот е да го искористи косовското прашање за да изврши притисок врз Србија за да ја натера да одговори на нејзиното одбивање да ги почитува санкциите на ЕУ против Русија.

Се огласи и рускиот амбасадор во Северна Македонија, Сергеј Баздникин. Тој на 1 август во Прилеп изјави дека решението за ситуацијата на северот на Косово треба да се бара во резолуцијата 1244 на ОН.

Настаните на северот на Косово ги следеше и рускиот печат. Така, на пример, „Руска газета“ објави дека рускиот амбасадор во Србија ги обвини САД и ЕУ дека се обидуваат да ја турнат Србија „на колена“.

Вучиќ – Уплашен сум само од можните реакции на српскиот народ на Косово

Претседателот на Србија во своето обраќање до јавноста им се заблагодари на оние што ја поддржаа Србија, како и на оние кои „искажаа правилни ставови“. „Посебно сакам да им се заблагодарам на претставниците на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, кои реагираа на многу коректен начин“, изјави Вучиќ.

Почна отстранувањето на барикадите на северот на Косово
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Тој тогаш ги обвини косовските власти дека се обидуваат да „направат се претворат во жртва користејќи го расположението во светот“. „Тие мислат дека можат да играат на картата што големиот Путин му нареди на малиот Путин, па така новиот Зеленски во ликот на Курти ќе се бори против големосрпската хегемонија“, рече Вучиќ.

Игор Новаковиќ од невладиниот Центар за меѓународни и безбедносни прашања (ИСАК Фонд) за РСЕ оценува дека Западот придонел за смирување на ситуацијата на северот на Косово, но и дека Москва е вешти да го нагласи својот интерес.

„Тие вербално и политички ги користат ваквите кризи“, вели Новаковиќ кој во врска со тоа како западните земји гледаат на пораките за благодарност до Москва од Белград, наведува дека несомнено ќе има негативни реакции во некои земји од ЕУ. „Ова е повеќе порака до домашната јавност и веројатно порака до Москва“, смета Новаковиќ.

Европската унија, САД и другите западни земји воведоа санкции кон Русија поради нејзината агресија врз соседна Украина. Србија, иако кандидат за влез во ЕУ, но не се приклучи на тие санкции.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ ја бранеше таа одлука, меѓу другото, токму со поддршката на Русија во однос на Косово, на која смета Белград. Повеќето западни земји ја поддржаа независноста на Косово, која оваа поранешна јужна српска покраина ја прогласи во 2008 година.

Српскиот претседател Александар Вучиќ често зборува за неговото лично пријателство со рускиот лидер Владимир Путин. Покрај тоа што смета на поддршката на Русија во блокирањето на членството на Косово во меѓународните институции и организации, Србија е речиси целосно зависна од Русија за гас. Сепак, најголемиот донатор на Србија е Европската Унија, што и самиот Вучиќ во неколку наврати го призна.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG