Достапни линкови

Сестра на загинат руски војник: Никој не знаеше дека ќе оди во Украина


Фотографија од приватната архива на Дарија Зиганшина, на која е таа со нејзиниот, сега загинат, брат Иља Василенко

Жителите на селото Чунски, во регионот Иркуцк, го погребаа 21-годишниот војник Иља Василенко на 9 март. Неговото семејство вели дека не ни знаеле дека како војник ќе оди во Украина. Велат: Иља секогаш велеше дека се може да се реши без борби и војна

Веќе втора недела од Украина во Сибир пристигнуваат ковчези со руски војници. Дописникот на SibReal.org на Радио Слободна Европа (РСЕ) разговараше со сестрата на 21-годишниот војник кој загина за време на таканаречената „специјална операција“ спроведена од руските власти во странска земја.

Вечерта на 2 март, официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, за прв пат го објави бројот на загинати и ранети војници од Русија кои учествувале во, како што ја нарекува Кремљ, „специјалната операција во Украина“ - 498 загинати и 1.597 повредени. После тоа, шефовите на сибирските региони почнаа јавно да зборуваат за загинатите.

Жителите на селото Чунски, во регионот Иркуцк, го погребаа 21-годишниот војник Иља Василенко на 9 март.

Иља Василенко - Фотографија од приватната архива на неговата сестра Дарија Зиганшина
Иља Василенко - Фотографија од приватната архива на неговата сестра Дарија Зиганшина


Тој наполни 21 година во јануари. Студирал во техничко училиште за заварувач, а потоа бил повикан во војска. После тоа решил да потпише договор, служел во моторизирани единици на Далечниот Исток. Иља израснал во згрижувачко семејство.

„Иља не е мој роден брат, тој дојде во нашето семејство кога имаше три години. Тој има два браќа и сестри. Генерално, во нашето семејство израснаа осум деца“, рече сестрата на починатиот - Дарија Зиганшина.

РСЕ: Зошто Илја отиде во војска „по договор“?

Дарија: Во нашето семејство немаше војници, освен можеби само еден вујко и брат кои служеа во полиција. Иља веднаш се приклучи со задоволство, мислеше дека тоа ќе му овозможи подоцна да се вработи. Но, на крајот реши да не се враќа во цивилниот живот, да потпише договор. Тој остана да служи во Хабаровск. Семејството беше гордо на него, тие секогаш веруваа дека војската е горда. Татко ни е убеден дека вистински маж мора да служи. Но, никогаш не мислевме дека ќе мора да се бори. Тој самиот е момче кое не се конфронтира. Тој велеше дека секој спор може да се реши со дијалог, без борби и без војни.

Украински деца бегалци сведочат за воениот масакар
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00


РСЕ: Не бевте изненадени кога дознавте дека тој учествува во „специјална операција во Украина“?

Дарија: Никој не знаеше за тоа. На почетокот на јануари ни кажа дека отишол на вежби. Од таму се јави дека се е во ред, дека нема причина за грижа. Само да застане на границата со Украина. Последен пат го контактиравме брат ми на 23 февруари преку видео врска. Рече дека се е во ред, дека планира да се врати дома за лето, на одмор. Имаше сон - да ги однесе мама и тато на одмор. Тој не успеа.


„Парите нема да ни го вратат нашето момче“

Дарија потсетува дека семејството дознало за смртта на Иља два дена по инвазијата на трупите на Руската Федерација на територијата на Украина, односно на 26 февруари.

„Ни се јавија од воениот регистар и рекоа дека нашето момче умрело во Украина. Сè уште не знаеме што точно му се случило. Тие само рекоа: „Убиен е во воена операција“, вели Дарија.

Од редакцијата на SibReal.org не успеале да разговараат со посвоителите на Иља.

„Смртта на Иља е удар за мама и тато“, вели Дарија. Постхумно е одликуван со Орден за храброст. Но, никој, дури ни таткото, се разбира, не е среќен поради тоа.


РСЕ: Владимир Путин објави дека семејствата на загинатите војници во Украина ќе добијат исплати за осигурување во износ од повеќе од седум милиони рубљи. Што мислите за оваа изјава?

Дарија: Не размислуваме за пари. За какви пари можеме да зборуваме? Сега само психички бараме прошка од Иља. Што ни значат овие пари? Тоа нема да ни го врати момчето.


На 24 февруари Русија започна таканаречена, како што вели Кремљ, „специјална операција“ на територијата на Украина со цел, според Москва, „демилитаризација“ и „денацификација“ на раководството на земјата.

Како одговор на руската агресија, голем број земји воведоа санкции, а повеќе од 250 странски компании одбија да работат во Русија.

Во земјата се одржуваат антивоени протести на кои полицијата уапси речиси 15.000 луѓе. Уапсените кои дадоа антивоени изјави се товарат според новиот административен член за „дискредитација на вооружените сили на Руската Федерација“.

XS
SM
MD
LG