Достапни линкови

„Руска свастика“: Зошто Русите во Бугарија бараат забрана за симболот Z


Рускиот симбол Z во Софија
Рускиот симбол Z во Софија

Многу Украинци бараат од различни земји да ја криминализираат употребата на симболот Z. Но, Бугарија е посебен случај. Овде не Украинците, туку Русите бараа забрана на симболот. Еве како се случи. Автори на текстот: Дамјана Велева и Јана Строј

Петар Танев пред неколку недели се шеташе со група Украинци во Пловдив. Стигнуваат до еден од мостовите во градот, во чија близина има многу скали. Таму одеднаш застануваат - на секоја од скалите со светла боја е насликана буквата Z.

Украинците го опсипуваат Танев со прашања - зошто градската власт не брише такви работи, дали навистина сме во Бугарија или во Русија? Танев неколку минути пред тоа им објаснуваше колку Бугарите ја поддржуваат Украина и ги осудуваат пропагандните пораки на Владимир Путин.

Откако Русија ја започна својата војна против Украина, буквата Z живее свој живот и денес е јасен симбол за поддршка на руската воена агресија. Во последните месеци овој симбол редовно се појавува не само на скалите, туку и на автомобилите, фасадите, на постери, знамиња, профили на Фејсбук, на облека..., пишува СвободнаЕвропа.бг.

„Многу ми беше срам поради тоа“, вели Танев.

Танев, кој е половина Бугарин, половина Русин, зборува за случајот како пример зошто треба да се забрани употребата на знакот во Бугарија.

Тој не е сам во ова барање. Пред неколку недели движењето „За слободна Русија“, кое ги обединува Русите кои се против политиката на Владимир Путин, а во него е вклучен и Танев, испрати официјално писмо до Владата и неколку партии во парламентот. Организацијата ја повикува Бугарија да ја забрани пропагандна употреба на знакот Z. Тие го нарекуваат „активна руска свастика“.

Петар Танев
Петар Танев

Кога и каде Z се појави во Бугарија

Првично, долго пред да се спореди со свастика, симболот беше забележан на руските тенкови и камиони кои ја нападнаа Украина. И иако се појавија различни верзии на неговото првобитно значење, она што е важно е значењето кое подоцна му беше дадено од руската пропаганда. Руското Министерство за одбрана почна да го користи во своите кампањи на социјалните мрежи, кои подоцна беа лансирани од други институции во земјата. Денес, последната буква од латинската азбука може да се види во речиси сите руски градови, на возови за јавен превоз, билборди и постери.

Симболот брзо се здоби со популарност надвор од Русија како демонстрација на поддршка за војната што ја започна Владимир Путин. Уште во март на социјалните мрежи се појавија фотографии од автомобили во Бугарија со знакот Z. Знакот беше испишан и со спреј на автомобили со украинска регистрација во Добрич и Балчик. Во Софија на ист начин беше вандализирана изложба за војната во Украина. Учесниците на прославата на 9 мај во Пловдив, празник кој Русија го слави како Ден на победата, носеа плакати со симболот Z.

Z - „Актуелната руска свастика“

Од украинска гледна точка, употребата на буквата Z е недвосмислена - според зборовите на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, тоа е еднакво на јавна поддршка за „руските воени злосторства, бомбардирањето на градовите, убивањето на илјадници цивили“. Кон крајот на март Кулеба ги повика сите земји да ја криминализираат употребата на симболот за пропагандни цели. Оттогаш, неколку земји како Летонија, Литванија, Молдавија и неколку германски провинции презедоа таква акција, а самата Украина донесе таква забрана.

Меѓутоа, бугарскиот случај е посебен - не Украинци, туку Руси бараат забрана на симболот Z.

Буквата Z е симбол на војна, симбол на убивање луѓе. Сметаме дека не треба да се користи. Сметаме дека ова е навреда за граѓаните на Украина, кои во моментов ги има многу во Бугарија“, изјави за Слободна Европа, Генадиј Гудков, претседател на бугарската секција на организацијата „За слободна Русија“.

Движењето ги обединува Русите кои живеат во различни земји кои се противат на режимот на Владимир Путин. Нејзината бугарска филијала е основана во февруари во Софија. Тој официјално ја осуди руската инвазија на Украина и им се извини на украинскиот и бугарскиот народ за агресивните и агресивни дејствија на режимот на Путин.

Самиот Генадиј Гудков служел во советските безбедносни служби, а подоцна станал член на руската Дума. Работеше и со партијата на Путин, Единствена Русија, но од средината на првата деценија на 21 век стана сериозен критичар на неговиот режим. Тој веќе неколку години живее во Бугарија.

На почетокот на овој месец, бугарскиот огранок на движењето што тој го предводи испрати писмо до Советот на министри, како и до партиите Континуирана промена, ГЕРБ-УДФ и Демократска Бугарија, со официјално барање бугарските власти да ја криминализираат употребата на Знак Z.

„Инвазијата и злосторствата на руската армија во Украина се вршат под симболите Z и V, што може да се смета како свастика од времето на нацистичкиот Рајх“, се вели во декларацијата.

„Во таа насока, бараме од вас да ја разгледате можноста за поднесување до Народното собрание на Република Бугарија предлог-закон за забрана на употреба на сегашната руска свастика (З) и воопшто воена пропаганда на територијата на Бугарија“, се вели во писмото.

Нема разлика

„Со ваквата констатација се согласува и Петар Танев. Според него, споредбите меѓу двата симбола воопшто не се претерани и нема разлики меѓу Z и нацистичката свастика. Оваа симболика раѓа агресија врз еден народ, кон одредена нација. Кога луѓето насекаде велат дека Украина не постои како држава, кога велат дека украинската нација е измислена - што е ова, ако не фашизам?“, вели Танев.

Мајката на 22-годишниот Танев е Русинка, а неговиот татко Бугарин. Поради семејството, тој живеел во двете земји и ја знае пропагандата на рускиот режим од „двете страни на завесата“.

XS
SM
MD
LG