Достапни линкови

Русија денеска припојува четири украински региони


Рускиот претседател Владимир Путин пристигнува на церемонија во Кремљ, Москва, 20 септември 2022 година.

Кремљ денеска формално ќе ги анектира четирите региони на Украина, додека Западот ги интензивира подготовките за нови санкции кон Русија на, како што меѓународната заедница ги нарече „лажни“ референдуми. Украинскиот претседател Володимир Зеленски вети силен одговор на потегот

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков вчера најави дека на церемонијата на потпишување ќе учествуваат претседателот Владимир Путин и лидерите наметнати од Москва во украинските региони Луганск, Доњецк, Керсон и Запорожје.

Путин ќе одржи голем говор на оваа тема, рече Песков. Голем рок концерт ќе се одржи и на Црвениот плоштад во Москва, каде што е поставена трибина со џиновски видео екрани, со билборди на кои пишува „Доњецк, Луганск, Запорожје, Керсон - Русија!

Проруски официјални лица велат дека гласањето за анексија во Украина го дало очекуваниот резултат: огромно одобрување

Песков не кажа дали Путин ќе се појави на концертот. Тој го стори тоа на сличен настан во 2014 година, откако Русија објави дека го анектирала украинскиот регион Крим.

Официјални лица поддржани од Русија во четирите региони рекоа дека гласачите со големо мнозинство го поддржаа приклучувањето кон Русија, но гласањето беше отфрлено од Украина, западните влади и Обединетите нации бидејќи тие се нелегални според меѓународното право.

Четирите региони формираат клучна копнена врска за Кремљ меѓу Русија и полуостровот Крим, кој Москва илегално го анектираше од Украина во 2014 година, а инаку е поврзан со копното само со мост. Заедно, петте региони сочинуваат околу 20 насто од Украина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чии сили во последниве недели започнаа успешна контраофанзива што одзеде одредена територија, вети силен одговор на потегот и ги повика своите началници за одбрана и безбедност на итен состанок.

Соединетите држави и Обединетите нации вчера остро ги осудија плановите на Русија за одржување на церемонијата за преземање, што доаѓа по референдумите во четирите украински региони за кои западните земји рекоа дека се „измама“.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Соединетите Држави никогаш нема да ги признаат руските претензии на територијата на Украина, додека американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека референдумите се „залуден напор да се прикрие она што значи натамошен обид за одземање земјиште во Украина“, додавајќи дека резултатите „биле оркестрирани во Москва и не ја одразуваат волјата на народот на Украина“.

Западот подготвува нови санкции врз Русија поради ескалација на војната

Потегот на Кремљ беше објавен само неколку часа откако претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека се работи на нов пакет мерки дизајнирани „Кремљ да плати“ за ескалација на конфликтот во Украина.

„Не прифаќаме лажни референдуми, ниту каков било вид анексија во Украина и решени сме да го натераме Кремљ да ја плати цената за оваа понатамошна ескалација“, изјави таа во Брисел.

Предложениот осми пакет санкции вклучува дополнителни забрани за увоз на руски производи кои треба да ја лишат Москва од дополнителни 7 милијарди евра приходи. Во меѓувреме, и Белата куќа соопшти дека подготвува нови економски санкции кон Москва кои ќе наметнат „тешка економска цена за Русија“.

Додека Вашингтон и Европската унија подготвуваа дополнителни санкции за понатамошна изолација на Русија, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го притисна Путин во повикот да преземе чекори за намалување на тензиите, додека генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш рече дека анексијата ќе означи „опасна ескалација“ што ќе ја загрози изгледите за мир.

Гутереш рече дека секоја одлука да се продолжи со заземањето на регионите Доњецк, Луганск, Керсон и Запорожје во Украина „нема правна вредност и заслужува да биде осудена“.


Воени неуспеси


Она што Русија го смета за прослава доаѓа откако Москва се соочи со најголемите неуспеси во војната, со нејзините сили разбиени во последните недели на североисток. Путин јавно ги поддржа плановите за анексија во говорот минатата недела во кој, исто така, најави повикување на стотици илјади руски резервисти и се закани дека ќе употреби нуклеарно оружје за одбрана на руската територија доколку е потребно.

Некои воени експерти велат дека Киев е подготвен да нанесе нов голем пораз, постепено опколувајќи го градот Лиман, главниот преостанат руски бастион во северниот дел на провинцијата Доњецк. Нејзиниот пад би можел да го отвори патот за украинските сили да извршат напади на делови од територијата што Русија сега има за цел да ги припои.

Шефот на Горниот дом на рускиот парламент изјави дека овој дом би можело да го разгледа инкорпорирањето на четирите региони на 4 октомври, три дена пред 70-тиот роденден на Путин.

Нуклеарен чадор

Руските владини претставници рекоа дека четирите региони ќе паднат под нуклеарниот чадор на Москва штом ќе бидат формално инкорпорирани во Русија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обиде да собере меѓународна поддршка против анексијата во серија повици со странски лидери, вклучително и оние на Британија, Канада, Германија и Турција.

Полска е за конвенционален напад на НАТО доколку Русија употреби нуклеарно оружје во Украина

„Ви благодариме на сите за вашата јасна и недвосмислена поддршка. Ви благодариме на сите што ја разбравте нашата позиција“, рече Зеленски во видео обраќањето доцна во вторникот.

Соединетите држави открија пакет оружје за Украина во вредност од 1,1 милијарди долари, кој вклучува 18 фрлачи на артилериски ракетен систем со висока мобилност (HIMARS), придружна муниција, различни видови системи за контра дронови и радарски системи.

Најавата ја зголемува безбедносната помош на САД на 16,2 милијарди долари. Соединетите држави, исто така, соопштија дека ќе воведат нови санкции кон Русија за референдумите и се очекува ЕУ да го поддржи новиот пакет санкции против Русија во наредните денови.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG