Достапни линкови

Републиканците водат на изборите за Претставничкиот дом, изедначено за Сенатот


САД -делумни избори за Конгрес и Сенат

Со затворањето на гласачките места во Аљаска, заврши долгата изборна ноќ во Соединетите Држави. Победата на републиканците во Конгресот е извесна, додека трката за Сенатот продолжува, иако се очекува демократите да ја задржат контролата, откако демократот Џон Фетерман победи во Пенсилванија.

Затворени се гласачките места во делови на Соединетите Држави на изборите за Претставничкиот дом, Сенатот и гувернерите на сојузните држави. Досега републиканците во трката за Претставничкиот дом им презедоа девет места на демократите, а демократите три места од републиканците.

Некои медиуми предвидуваат дека републиканците ќе успеат да ги освојат најмалку петте места што им се потребни за да го контролираат Претставничкиот дом. Досега имаат обезбедено 198 од вкупно 435 што ги има ова тело, а демократите имаат 178. За контрола на Претставничкиот дом потребни се 218 пратенички места.

На изборите за Сенатот, демократите и републиканците имаат по 48 мандати, пренесува CNN. Ова тело има 100 места и мора да се освои 51 место за да се има контролата.

Конкуренцијата за преостанатите пет места е неизвесна, особено во Џорџија, па може да потрае неколку дена за да се дознае победникот, а можно е да се оди во вториот круг на гласање на 6 декември доколку ниту еден кандидат не освои повеќе од 50 отсто од гласовите.

Според податоците што ги објави Си-Ен-Ен, гласовите се уште се пребројуваат во клучните сојузни држави Аризона, Висконсин, Џорџија и Невада, а тоа е неизвесно бидејќи маргините на кандидатите на двете партии се премногу блиски за какви било проекции на победникот.

Според Би-Би-Си, републиканците не го добија „црвениот бран“ на кој се надеваа. Во Претставничкиот дом би можеле да освојат тесно мнозинство, а во Сенатот резултатите се многу блиски.

За поранешниот претседател Доналд Трамп, ноќта не беше добра. Неговите избрани кандидати генерално поминаа лошо, пишува Би-Би-Си.

Првичните анкети покажаа дека демократите веројатно ќе постигнат подобри резултати од очекуваното со оглед на моментално нискиот рејтинг на Бајден.

На ова укажа и претседателката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси по нејзиниот реизбор во Конгресот за 19-тиот мандат.

Ненси Пелоси
Ненси Пелоси

„Иако во многу трки е „тесно“, јасно е дека членовите и кандидатите на Демократскиот дом силно ги надминуваат очекувањата низ целата земја“, вели Пелоси.

Доколку републиканците ја преземат контролата врз Претставничкиот дом на овие избори, како што се предвидуваше, Пелоси ќе ја загуби функцијата претседател.

Сепак и покрај некои трошки надеж за демократите, републиканците остануваат фаворити да ја преземат контролата врз Претставничкиот дом, делумно благодарение на прераспределбата по пописот во 2020 година, пишува Гардијан. Тоа им овозможи да земат најмалку три места од демократите во Флорида.

Демократите ја преземаат фотелјата во Пенсилванија

Демократот Џон Фетерман победи во клучната трка за Сенатот во Пенсилванија, преземајќи го местото на републиканците.

Овој левичарски демократ дипломирал на Харвард, а стана и градоначалник на мал град. Тој имаше водство пред познатиот републиканец Мехмет Оз во трката во Пенсилванија.

Демократот Џон Фетерман победи во клучната трка за Сенатот во Пенсилванија

Успех на републиканците во Флорида

Ана Луна го победи демократскиот кандидат Ерик Лин во Флорида, пренесува Асошиетед прес.

Областа околу Сент Питерсбург претходно ја претставуваше демократот Чарли Крист, кој поднесе оставка за неуспешно да се кандидира против републиканскиот гувернер Рон ДеСантис.

Ултра-конзервативниот ДеСантис лесно го победи Крист, кој и самиот некогаш беше републикански гувернер на државата пред да ја смени партијата.

Прашањето е дали ДеСантис, ѕвезда во подем во Републиканската партија, има намера да ја искористи убедливата победа како „отскочна даска“ за претседателска кандидатура во 2024 година.

Поранешниот републикански претседател Доналд Трамп, неговиот веројатен ривал доколку се кандидира, се обиде да го одврати ДеСантис да започне кампања, советувајќи го „да остане на Флорида“.

Републиканскиот сенатор од Флорида Марко Рубио исто така обезбеди реизбор, победувајќи го демократот Вал Демингс, потврдувајќи го бранот поддршка за оваа партија во оваа сојузна држава каде што претходно резултатите беа главно неизвесни.

За Рубио, беше пресудна предноста што ја обезбеди во округот Мајами-Дејд, некогаш упориште на демократите, заедно со соседните окрузи Брауард и Палм Бич во југоисточниот агол на државата, претворајќи ги во „црвени“ (републиканска боја) за прв пат по четири децении.

Републиканците во Флорида се повеќе се уверени дека ја обезбедиле поддршката од значителен блок латино-американски гласачи во овој регион.

Републиканецот Рон ДеСантис, реизбран за гувернер на Флорида

Првиот афроамерикански гувернер на Мериленд

Демократот Вес Мур беше избран за гувернер на Мериленд, како првиот Афроамериканец на таа позиција.

Негов ривал беше умерениот републиканец Лари Хоган, кој успеа два пати да победи во државата каде што демократите имаат силна база.

Портпаролката на Трамп, гувернер на Арканзас

Сара Хакаби Сандерс, поранешната портпаролка и директорка за комуникации на поранешниот претседател Доналд Трамп, ќе биде новиот гувернер на Арканзас, прогнозира Си-Ен-Ен.

Таа ќе биде првата жена на таа позиција. Хакаби Сандерс го победи демократот Крис Џонс. Арканзас последен пат избра демократски гувернер во 2010 година и сега е упориште на републиканците.

Сандерс претходно доби поддршка од Трамп откако се приклучи на трката за гувернер на Арканзас, а истакнатите републикански ривали подоцна се откажаа од трката, отворајќи го патот за нејзината номинација.

Повеќе од 140 непризнаени републиканци избрани во 2020 година

Повеќе од 100 републиканци кои ги отфрлија резултатите од американските избори во 2020 година победија во вторникот, освојувајќи места во Конгресот и клучните државни канцеларии кои ќе ги надгледуваат идните избори.

Но, имаше и пречки за гласните поддржувачи на неоснованите тврдења на поранешниот претседател Доналд Трамп за изборна измама, како што е Даг Мастријано, екстремно десничарски теоретичар на заговор кој не успеа во неговиот обид да стане гувернер на Пенсилванија.

Според анализата на Вашингтон Пост, речиси 300 републиканци се сомневаа во валидноста на последните претседателски избори.

Доцна во вторникот, повеќе од 140 победија во своите трки, вклучително и места во Домот и Сенатот, како и на државно ниво.

Оние кои заземаат државни функции како гувернер и државен секретар ќе бидат на позиции на моќ за да ги променат изборните правила во корист на нивните фаворизирани кандидати.

Меѓу негаторите кои победија на изборите во вторникот беа конгресменката од Џорџиа, Марџори Тејлор Грин и Кејти Брит, која се кандидираше за Сенатот на Алабама.

Првата ЛГБТ жена гувернер во САД

Американската држава Масачусетс ја избра членката на Демократската партија, Маура Хили, за прв јавно деклариран член на ЛГБТ заедницата за гувернер во САД, објави АП. Хили (51) убедливо го победи републиканецот Џефри Диел.

Со нејзиниот триумф, тие успеаја да ја вратат функцијата гувернер на Масачусетс, каде што тој беше гувернер на државата, враќајќи им се на демократите по осум години републиканско лидерство под Чарли Бејкер, кој одлучи да не се кандидира за трет мандат.

За прв пат, ЛГБТ кандидатите се кандидираа во сите 50 држави и главниот град Вашингтон, бидејќи заедницата станува се помоќна.

Речиси 90 отсто од ЛГБТ кандидатите кои учествуваа на овогодинешните првични избори се членови на Демократската партија.

Првиот член на „генерацијата Z“ во Претставничкиот дом

Демократот Максвел Алехандро Фрост го победи републиканецот Калвин Вимбиш на Флорида на изборите за место во Претставничкиот дом, како прв член на „Генерацијата Z“.

Фрост, 25-годишен активист за реформи за оружјето и социјална правда, се кандидираше во областа Орландо, силно упориште на демократите.

Фрост е поранешен организатор на Марш за нашите животи, кој повикува на построги закони за контрола на оружјето и се спротивставува на ограничувањата на правата за абортус. Генерацијата Z се однесува на оние родени од крајот на 1990-тите до почетокот на 2010-тите. За да станете член на Конгресот, кандидатите мора да имаат најмалку 25 години.

Високата инфлација и иднината на демократијата се клучни за гласачите

Високата инфлација и загриженоста за иднината на американската демократија беа значајни фактори во одлуките на гласачите на овогодинешните избори на средината од мандатот.

Стапката на инфлација од 8,2 отсто е највисока во последните четири децении. Многу гласачи го наведоа зголемениот криминал и имиграцијата како дополнителни причини да гласаат за републиканските кандидати.

Демократите се фокусираа на негирањето на правата за абортус и поткопувањето на демократските норми како клучни прашања.

Околу три четвртини велат дека земјата се движи во погрешна насока. Тој број е поголем отколку што беше во претходните анкети на гласачите во 2018 и 2020 година.

Гласачите за Бајден и Трамп

Околу 7 од 10 републикански гласачки изјавиле дека гласаат за да му пркосат на Џо Бајден, додека две третини од демократите рекле дека нивните гласови биле за да покажат противење на Доналд Трамп.

Актуелниот претседател Бајден се соочува со критики за неговото лидерство, дури и меѓу демократите. Речиси една третина од гласачите кои ги поддржаа демократските кандидати за Конгресот рекоа дека Бајден не е силен лидер. Секој петти демократ вели дека нема ментален капацитет ефективно да служи како претседател.

Рекордна излезност

Официјални лица проценуваат дека повеќе од 46 милиони граѓани гласале предвреме или по пошта, а некои аналитичари велат дека конечниот број на гласачки ливчиња може да го надмине рекордот од 115 милиони, поставен на среднорочните избори во 2018 година.

Мали изборни нерегуларности

По две години неодновани тврдења и теории на заговор за изборни нерегуларности, не се забележани поголеми проблеми.

Немаше извештаи за широко распространети проблеми со гласачките ливчиња, долги редици или заплашување гласачи, но неисправните табели во округот Марикопа во Аризона, едно од најжестоките изборни боишта во нацијата, предизвикаа критики на социјалните мрежи.

Изборните експерти велат дека споменатите проблеми не се невообичаени, но ги подгреа тврдењата на десничарите дека се работи за намерни пропусти.

„Може ли ова да биде вистина кога огромното мнозинство републиканци чекаа денеска да гласаат?“, напиша Трамп на својата платформа „Truth Social“.

Центарот за американски напредок, предупреди дека ситуацијата најверојатно ќе се влоши поради дезинформациите кои „не само што продолжуваат, туку имаат тенденција да се влошуваат во постизборното опкружување“.

  • 16x9 Image

    Марија Тумановска

    Марија Тумановска, родена 1981 година во Струмица. За време на студентските денови, волонтира во некои од пишаните медиуми. По завршувањето на факултетот за новинарство, станува соработник во детската редакција на Македонското радио, Радио Скопје. Подоцна работи во културниот сектор на истиот медиум. Во Радио Слободна Европа е од декември 2004 година.

XS
SM
MD
LG