Достапни линкови

Путиновата војна дома за целосно едноумие за војната во Украина


Жена гледа пренос од обраќањето на Владимир Путин за признавањето на независноста на Доњецк и Луганск
Жена гледа пренос од обраќањето на Владимир Путин за признавањето на независноста на Доњецк и Луганск

Путиновата влада ја засили својата битка дома - барајќи не само да го контролира невидениот наратив на војната и последиците од западните санкции, туку и да наметне национално едногласие од советски стил. Автор: Robert Coalson

На 3 март, клучниот комитет на рускиот парламент одобри нацрт-закон со кој се предвидуваат затворски казни до 15 години за ширење „лажни“ информации за руските воени операции, објави англиското издание на Радио Слободна Европа (РСЕ).

Истиот ден, бордот на директори на легендарната радио станица „Ехо Москви“ гласаше за ликвидација на каналот и неговата веб-страница под силен притисок на руската влада поради нејзиното известување за инвазијата на Украина. Станицата прекина со емитување, а нејзината веб-страница беше блокирана на 1 март, како и либералната телевизија Дожд.

Исто така, на 3 март, руското Министерство за образование одржа „онлајн лекција“ за да им објасни на учениците и нивните наставници „зошто беше неопходна ослободителната мисија во Украина“.

„Се тресеа пред Путин“

Додека неиспровоцираната војна на претседателот Владимир Путин против соседна Украина влегува во својата втора недела, неговата влада ја засили својата битка дома - барајќи не само да го контролира невидениот наратив на војната и последиците од западните санкции, туку и да наметне национално едногласие од советски стил.

„Оваа војна ја менува Русија на многу лош начин“, напиша на Твитер Сергеј Уткин, шеф на Одделот за стратегиска проценка на Институтот за светска економија и меѓународни односи на Руската академија на науките.

Сем Грин, директор на Институтот за Русија на Кралскиот колеџ во Лондон, напиша дека Путин „ефективно води две војни“, една во Украина и една дома.

„Путин се бори во позадина за да спречи прелевање на економијата и војната во главите на премногу обични Руси“, напиша тој во блог пост.

„Погледнете како изгледаше состанокот на Советот за безбедност на Русија пред повеќе од седум дена. Неговите членови се тресеа пред Путин, кој се однесуваше како руски цар“, рече Џон Луф, аналитичар во Чатам Хаус во Лондон, во интервју за РСЕ.

Иван Жданов, поранешен директор на забранетата Антикорупциска фондација на опозицискиот политичар Алексеј Навални, кој ја напушти Русија во 2021 година, изрази итност во коментарот на Current Time, медиумски проект на руски јазик што го води РСЕ во соработка со Гласот на Америка.

„Или Русија ќе се промени сега, или никогаш нема. Ова е моментот после кој ќе биде предоцна... Или сè ќе се промени сега - во наредните денови и недели - или Русија ќе стане уште една Северна Кореја, без Интернет, без пристап до надворешниот свет“, рече тој.

Воена цензура, но без „војна“

Навални ги повика Русите секојдневно да протестираат против војната. Според ОВД-Инфо, невладина организација која ја следи политичката репресија, повеќе од 7.600 луѓе биле приведени поради антивоени протести од инвазијата на 24 февруари. Повеќе од 800 луѓе беа приведени за антивоени активности во 36 градови на 3-ти март.

Можеби не случајно, „Ехо Москви“ беше основано во 1990 година, а единствениот друг пат кога беше затворен накратко беше во август 1991 година, кога стотици илјади Руси излегоа на улиците за да се спротивстават на пучот инспириран од КГБ против советскиот претседател Михаил Горбачов. Новинарите на оваа станица ветија дека ќе продолжат да известуваат користејќи сметки на социјалните мрежи Ехо на Москва.

Претходно, државната агенција за следење на медиумите Роскомнадзор им нареди на медиумите да престанат да користат зборови како „војна“ и „напад“ за да ја опишат инвазијата на Украина и се закани дека ќе блокира многу независни медиуми, вклучително и Current Time и други страници на РСЕ на руски јазик.

Првиот заменик главен уредник на „Ехо Москви“, Сергеј Бунтман, за РСЕ изјави дека владата, всушност, наметнува „воена цензура во отсуство на војна или вонредна состојба“, бидејќи Кремљ инсистираше на тоа дека инвазијата е наречена „специјална воена операција“.

„Деглобализација“ на Русија

Рускиот безбедносен аналитичар Павел Лузин изјави за Current time непосредно по инвазијата на Украина дека одлуката да се интервенира е дел од поголем „идеолошки пресврт“ во Русија од 2020 година и предводен од Федералната служба за безбедност (ФСБ), наследникот на советската КГБ. .

„Јас сум повеќе од убеден“, рече тој на 25 февруари, „дека гледаме внатрешна политичка ситуација во која ФСБ не само што учествува во идеолошката дебата, туку и почна да дејствува. Оперативците на ФСБ - сегашни и поранешни - не се само апстрактно присутни меѓу владејачките елити. Тие се во Генералштабот и во сите корпоративни комитети“.

Путин беше долгогодишен офицер на КГБ и беше на чело на ФСБ во 1998-1999 година.

„Генерално, како што гледам, тие решија да ја реализираат својата идеја за деглобализирана Русија“, додаде Лузин. Идејата е дека е време да се запрат сите овие игри во последните 30 години и едноставно да се стави под палецот целиот поранешен советски простор и, накратко, да се вовлече во нивната школка и да живеат сами“.

Исклучувањето на „Ехо Москви“ и другите медиуми беше „целосно очекуван потег на властите“, рече економистот и поранешен функционер на руската централна банка Андреј Черепанов.

„Ако им беше дозволено да продолжат да емитуваат такви програми, тогаш јавноста ќе ја дознаеше вистината за тоа што се случуваше во војната на Путин во Украина. И штом ќе дознаат, тоа ќе предизвика немири кои ќе бараат прекин на војната“, изјави тој за руската РСЕ.

Во исто време, руската државна телевизија и другите медиуми ги пренесуваат апсурдните тврдења на Кремљ дека со Украина владеат „нацисти и наркомани“ кои ги извршуваат наредбите на НАТО и вршат „геноцид“ врз луѓето што зборуваат руски јазик.

„Разговарам со многу луѓе. До неодамна, пред војната во Украина, бев изненаден што сите - луѓе со различно потекло, московјани и немосковјани - го поддржуваа Путин, но можевме да разговараме нормално. Сега, разговарајќи со истите луѓе, гледам колку е високо нивото агресијата се зголеми. , бидејќи тие едноставно бараат… дека мора да го поддржите Путин, да ја поддржите војната“, вели телевизискиот критичар Александар Мелман

„Ме тера да мислам, за жал, не за [советскиот диктатор Јосиф] Сталин, туку за тоа како во 1933 година германскиот народ, најкултурниот народ во светот, се претвори во слика на нивниот водач, Адолф Хитлер“, додаде тој.

„Не се чувствував безбедно во мојата соба“

Покрај строгата контрола на информациите во обид да го спречат зајакнувањето на антивоеното движење, руските безбедносни сили побрзаа да ги задушат протестите. Многу индивидуални протести кои се појавија во руските градови беа завршени од полицијата за неколку минути.

Учениците во Новосибирското предградие Академгородок, на пример, ги научија последиците од слободата на говорот. Утрото на 25 февруари, ден по започнувањето на инвазијата, еден студент бил приведен бидејќи на прозорецот од студентскиот дом го ставил украинското знаме и слоганот „Без војна“. Уште четворица студенти беа приведени истиот ден поради поставување антивоени флаери (откако полицијата ги идентификуваше на снимките од безбедносните камери), а неколку други беа приведени поради одржување на независни протести.

„Гледав вести вечерта“, изјави студент кој беше приведен поради подигање на украинското знаме и кој побара да биде идентификуван само како Сергеј, за настаните од 25 февруари.

„И тогаш решив да прошетам. Бев премногу исплашен да одржам протест против војната, но почувствував дека морам да направам нешто. Војната е црвена линија што нашата влада ја премина“, вели тој.

Подоцна го закачил знамето на својот прозорец и си легнал. Во девет часот наутро некој му тропнал на врата и рекол дека има намера да го пријави знамето кај надзорникот на ФСБ. Набргу потоа дојдоа претставници на универзитетот и побараа да го тргне знамето - заканувајќи му се со исклучување и кривична пријава. Тогаш се појавила полицијата која го одвела.

Сергеј беше ослободен по неколкучасовно застрашувачко испрашување.

„Додека не ме избркаат од студентскиот дом, ќе ги прекинам сите [јавни протести]“, рече тој за Siberia.Realities на РСЕ. „Но, невозможно е да не се следат вестите. Мислам дека 24 февруари е точка од која нема враќање.

Кристина, една од студентите приведени поради ставање летоци против војната, која исто така побара да биде идентификувана само по име, изјави за РСЕ дека нејзиното искушение е емотивно „исцрпувачко“.

„Се вратив во мојата соба и седев таму неколку часа, не знаејќи што да правам“, се сеќава таа. „И кога некој ми тропна на вратата, навистина се исплашив. Сфатив дека не се чувствувам безбедно во мојата соба“.

„Се надевам дека ова ќе помине наскоро“, додаде таа. „Тоа е страшно чувство.

На 2 март, главниот уредник на ТВ Дожд, Тихон Јадко, објави дека тој и уште неколку новинари на Дож ја напуштаат Русија откако нивната станица беше блокирана.

„По незаконското блокирање на сметките на Дож и Дож на социјалните мрежи, како и по заканите упатени кон неколку вработени, стана јасно дека на многумина од нас е загрозена личната безбедност“, изјави тој за Current time.

XS
SM
MD
LG