Достапни линкови

Од недостиг на храна до геополитички промени - глобалните ефекти на војната во Украина


Човек од Сомалија носи вреќа пченично брашно од Турција
Човек од Сомалија носи вреќа пченично брашно од Турција

Руската инвазија на Украина ги наруши глобалните синџири на исхрана и придонесува за кризата со веќе растечките цени на храната и продлабочувањето на сиромаштијата. Какви би биле трајните последици во светот од војната во Украина. Рид Стандиш

И Киев и Москва се водечки извозници на земјоделски производи во тие региони, а продлабочените ефекти од војната ги загрижуваат владите и меѓународните организации.

Светскиот економски форум предупреди дека кризите во храната, горивото и финансиите влошени од војната би можеле да предизвикаат немири во посиромашните земји.

Договорот од јули, постигнат од Турција со Русија и Украина, ја прекина повеќемесечната руска блокада на украинските пристаништа на Црното Море и даде одредена надеж за олеснување, иако претставниците на Обединетите нации рекоа дека пратките не стигнуваат до оние на кои им е најпотребна и веројатно нема да ja спречат растечката меѓународна криза со храна.

Даниел Спекхард
Даниел Спекхард

За да дознае повеќе за растечките последици од војната, РСЕ разговараше со Даниел Спекхард, поранешен американски функционер кој моментално е претседател на Корус Интернешнл, глобална организација за помош.

Спекхард претходно беше амбасадор на САД во Белорусија и Грција и беше заменик-помошник на генералниот секретар на НАТО за политички прашања, меѓу другите улоги.

РСЕ: Поминавте голем дел од вашата кариера занимавајќи се со Русија. Како војната во Украина го промени начинот на кој креаторите на политиката во Вашингтон гледаат на Москва сега во споредба со претходните години? Последните шест месеци променија многу претпоставки за руската моќ. Каде се движат работите кон тоа како Вашингтон гледа на Кремљ и неговата надворешна политика?

Даниел Спекхард: Поради нуклеарниот статус на Русија, моќта што тие сè уште ја поседуваат во светот е значајна. Иако нејзините конвенционални воени способности можеби се покажаа како послаби отколку што може да се замисли, мислам дека основите се сè уште исти: имате нуклеарна сила која сака да игра на глобалната сцена како рамноправна со САД и Кина - и ќе се однесуваат како да се. Тоа прави да биде поопасно. Така, мислам дека загриженоста во Вашингтон и другите западни престолнини - па дури и во Пекинг - е дека ова е всушност поопасна ситуација бидејќи работите може да ескалираат побрзо.

Исто така, Русија во никој случај не ја гледа својата слабост на начинот на кој ние ја гледаме. За тоа како се промени, мислам дека односите веќе некое време одат надолу, особено по интервенцијата на Русија на изборите во САД. Но, ситуацијата во Украина ја направи интересна во контекст на тоа што Соединетите држави беа многу поделени околу руското мешање во изборите, бидејќи имаше домашна политичка прекривка што ја подели земјата. Војната во Украина покажа голема американска поддршка за Киев. Антируското чувство во Вашингтон, исто така, се зголеми на некој начин и тоа исто така се вгради во она што е достапно на надворешната политика во догледна иднина.

Шефот на ОН предупредува на катастофа поради недостиг на храна

Како резултат на тоа, делот за кој сум загрижен е дека има многу глобални прашања кои треба да се решат, а кои бараат руска поддршка и вмешаност, без разлика дали се работи за животната средина, тероризмот, организираниот криминал или сајбер-безбедноста. Сите овие прашања бараат меѓународна соработка - а последиците од војната би можеле да ги влошат многу од тие прашања и да го отежнат постигнувањето на потребниот широк глобален консензус.

РСЕ: И Украина и Русија обезбедуваат многу од светската пченица, особено за земјите кои се на маргините со нивната безбедност на храна. Веќе видовме дека недостигот на жито влијае врз светот, но кои се некои од пошироките ударни ефекти што ги предизвикува оваа војна?

Спекхард: Речиси 48 милиони луѓе, според Обединетите нации, се соочуваат со вонредни нивоа на глад и тоа доведува до акутна неухранетост, глад, па дури и смрт. Но, уште поважно, има уште 70 милиони луѓе кои се турнати во сиромаштија само од март поради она што се случува во Украина во однос на недостигот на храна и прекините на снабдувањето за овие земји. Во Либан, на пример, цената на галон масло за јадење може да чини едномесечна плата. Тоа има влијание на многу места, а она што е интересно - и загрижувачко - од надворешна политика е тоа што ова нема да остане како хуманитарна криза.

Семејствата добиваат оброци со брашно и други основни залихи на храна во јужен Јемен, каде што зголемените трошоци за храна придонесуваат за продлабочување на гладот.
Семејствата добиваат оброци со брашно и други основни залихи на храна во јужен Јемен, каде што зголемените трошоци за храна придонесуваат за продлабочување на гладот.

Ова, исто така, ќе доведе до политички кризи и потенцијални безбедносни кризи, бидејќи кога луѓето стануваат гладни, кога економиите се под стрес - особено овие земји, кои веќе страдаат од економски и еколошки нарушувања - добивате популации кои се на самиот крај на преживувањето и стануваат очајни. Ова води кон политички пресврт и несигурност. Тогаш таа несигурност создава и храни тероризам и насилство низ целиот свет и меѓуетнички и меѓуплеменски конфликти.

Значи, мислам дека треба да бидеме многу свесни дека има околу 200 милиони луѓе во 53 земји кои се соочуваат со акутна несигурност на храна. Кога гледаме како се одвива ова низ Блискиот Исток и во Африка, ќе видиме ударни ефекти кои не се само хуманитарни, туку се и политички и безбедносни поврзани. Значи, предизвикот за светските лидери е да не бидат толку фокусирани само на ситуацијата со Русија и Украина, туку тие исто така треба да обрнат големо внимание на многу длабоките и очајни потреби на многу од овие земји и да им помогнат да се стабилизираат и да го пребродат овој тежок ситуација.

РСЕ: Имаше обвинувања од аналитичари и некои украински официјални лица дека ова е дел од намерна стратегија од страна на Москва. Како го гледате?

Спекхард: Она што би го рекол е, тоа е терцијарна стратегија, во смисла дека основната, централна стратешка цел овде за Русија е Украина, но тие ќе го искористат сето ова нарушување како цел на нивната огромна пропагандна машина за да го обвинат Запад за ова. Веќе можете да видите дека тоа се случува.

Се подготвува голем притисок за односите со јавноста, и јас очекувам тоа да биде придружено со испраќање помош од Русија, а потоа нејзините пропагандни мрежи да зборуваат за тоа колку е слаб и неефикасен одговорот на ОН во споредба.

Сајтовите што шират „митови“ се удвоиле откако започнала руската инвазија

Друг агол е дека овие видови за кои разговаравме ќе ги ослабат владите и ќе има многу гладни луѓе кои бараат одговори - и тие може да почнат да бараат авторитарни лидери кои велат дека можат да ги заштитат. Москва веќе ги продлабочува своите врски со авторитарните режими, особено во Африка, и обезбедува безбедносна и економска помош. Тие ја играат оваа игра со децении и очекувам да се забрза како што се отвораат нови можности.

РСЕ: Кои се некои од картите на кои може да игра меѓународната заедница за да помогне во справувањето со оваа криза? Освен завршување на војната, какви опции постојат?

Спекхард: Она што мислам дека треба да се случи е дека треба да се привлече доволно внимание на ова на меѓународно ниво. Не е доволно САД да кажат дека ова се случува или да привлечат внимание на тоа, но потребно е широко меѓународно признавање во ОН, Светска банка, Г20 и други организации. Треба да има и поширок притисок врз Русија.

Брод со жито, кое, според украинските власти, било извезено од пристаништето Бердјанск, окупирано од Русија.
Брод со жито, кое, според украинските власти, било извезено од пристаништето Бердјанск, окупирано од Русија.

Мислам дека тука има можност и други земји да се вклучат, како што видовме кога Турција помогна да се отворат пристаништата на Црното Море за да дозволи храната повторно да поминува. Значи, постои шанса земјите да се засилат и да блеснат со фокусирање врз хуманитарните потреби на остатокот од светот. Таквите работи можеби нема да ја завршат војната -- што би имало најголемо влијание -- но тие секако можат да направат разлика.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG