Достапни линкови

Гробот на Гоце Делчев, Скопје, црква Свети Спас, 04.02.2023

Напнато, но мирно одбележување на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

Со блокирана улица и многу полиција околу местото каде е погребан револуционерот Гоце Делчев, одбележана годишнината од неговото раѓање. Гробот во црквата Свети Спас во Скопје го посетија делегации од Македонија и од Бугарија.

  • Македонски државни и партиски делегации му оддадоа почит на Гоце Делчев
  • Панихида одржа поглаварот на МПЦ, господин господин Стефан
  • Полицијата пропушташе и граѓани во помали групи
  • Гробот на Гоце Делчев го посети и бугарска државна делегација
  • Бугарски државјани кои сакаа да дојдат во Македонија имаа проблеми на границата
  • На некои не им беше дозволен влез во Македонија
  • МВР претходно соопшти дека нема да дозволи никакви инциденти и провокации
16:17 4.2.2023

Роденденот на Гоце - настан од полузатворен карактер

Македонска и бугарска делегација му оддадоа почест на 151 годишница од раѓањето на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје. Но, сето тоа беше проследено со големо полициско обезбедување, со затворени улици околу местото на настанот и падот на системот на граничниот премин Деве Баир поради што поголем број бугарски граѓани не можеа, или се откажаа од патот кон Скопје.

Роденденот на Гоце - настан од полузатворен карактер
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00
16:16 4.2.2023

151 годишница од раѓањето на Гоце Делчев - настан од полузатворен карактер

Роденденот на Гоце - настан од полузатворен карактер
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00

15:30 4.2.2023

Тензично одбележан роденденот на Гоце Делчев

Строги полициски протоколи и обезбедување, четири часовен застој на границата со Бугарија каде влез чекаа бугарски државјани и тензична атмосфера. Вака помина денеска чествувањето на 151 годишнина од роденденот на Гоце Делчев во Скопје.

Претседателот Стево Пендаровски на гробот на Гоце Делчев, 4.02.2023
Претседателот Стево Пендаровски на гробот на Гоце Делчев, 4.02.2023

Македонскиот државен врв рано наутро тивко му оддаде почит на македонскиот револуционер со положување цвеќе на неговиот гроб во црквата Св. Спас. По нив тоа го сторија и лидерот на македонската опозиција Христијан Мицкоски, како и бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев кои упатија и пораки од црквата Свети Спас. Целиот извештај ТУКА.

15:08 4.2.2023

Тензично на Деве Баир, тројца бугарски државјани приведени

Од Министерството за внатрешни работи денеска соопштија дека на граничниот премин Деве Баир биле приведени тројца бугарски државјани за нарушување на јавниот ред и мир. Сите гранични премини неколку часа не дозволуваа премин на македонска територија бидејќи не беше во функција системот за контрола. Откако дефектот беше отстранет, од МВР информираа дека истиот е оспособен за функција и се пропуштаат возила за влез и излез од земјава. Но, некои не беа пуштени, а некои се откажаа од доаѓање во Македонија.

Тензично на Деве Баир, тројца бугарски државјани приведени
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:32 0:00

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG