Достапни линкови

Нови бранови на инфекција со нови варијанти на сојот омикрон


Две нови подваријанти на сојот омикрон на коронавирусот брзо се шират
Две нови подваријанти на сојот омикрон на коронавирусот брзо се шират

Новите варијанти на сојот омикрон на коронавирусот, кои се шират многу побрзо од претходните соеви, предизвикуваат нов бран на инфекции ширум светот, додека производителите на вакцини се тркаат со еволуцијата на вирусот за да произведат модифицирани вакцини, пишуваат светските медиуми.

БА.4 и БА.5


Две нови подваријанти на сојот омикрон на коронавирусот кои брзо се шират предизвикуваат нови бранови на инфекции ширум светот, посочува Би-би-си.

Здравствените експерти велат дека подваријантите BA.4 и BA.5, првпат идентификувани во Јужна Африка, наскоро би можеле да станат доминантни видови во Европа и САД, откако претходните соеви на коронавирусот, како што се алфа и делта, предизвикаа огромни бранови инфекција.

Последните подваријанти што ги загрижуваат експертите се тесно поврзани со сојот омикрон што го поттикна скокот на инфекции во минатата зима. Тие беа додадени на списокот за мониторинг на Светската здравствена организација (СЗО) во март и исто така беа означени како варијанти на загриженост во Европа.

BA.4 и BA.5 првпат беа откриени во Јужна Африка во почетокот на годината и сега се чини дека се шират многу побрзо од другите варијанти на корона вирусот, соопшти британскиот јавен сервис, додавајќи дека тие постојат во повеќето европски земји и најверојатно наскоро ќе ги надминат другите видови корона вирус, што веќе се случи во Португалија каде доминантна е БА.5.

Во САД, официјалните лица велат дека забележуваат зголемен број на инфекции предизвикани од овие нови подваријанти. Инфекциите со коронавирусот во Британија исто така се во пораст, засилени со BA.4 и BA.5, додека Австралија исто така пријави зголемување на бројот на заразени.

Ковид вакцини има, ама нема кандидати за нивно примање

Иако се смета дека BA.4 и BA.5 не се посмртоносни од другите видови на корона вирусот, тие под-варијанти се шират полесно, делумно поради тоа што имунитетот може да се намали, делумно поради мутациите низ кои поминал вирусот, но исто така и бидејќи многу земји ги укинаа своите ограничувања за ковид-19, така што луѓето се повеќе во контакт, што му дава на вирусот поголеми шанси да се шири.

Мајстори за затајување на имунитетот


Најновите варијанти се мајстори за избегнување на имунитетот, што значи дека претходните инфекции и вакцини веројатно нема да обезбедат голема заштита од инфекција, истакнува Гардијан, истакнувајќи дека BA.4 и BA.5 се позаразни од претходните видови и под-варијанти на коронавирусот поради што се очекува дополнително зголемување на бројот на заразени.

Видот омикрон започна со три подваријанти - како група на вируси од истиот родител вирус - кои сите се појавија кон крајот на ноември 2021 година во Јужна Африка: BA.1, BA.2 и BA.3.

Иако трите подваријанти се генетски доволно различни за да имаат свои грчки имиња, поради некоја причина тоа не се случи и СЗО ги назначи како подваријанти на сојот омикрон.

BA.1, на пример, брзо го престигна видот делта во Австралија на почетокот на јануари оваа година, формирајќи голем бран на инфекции со врв на повеќе од 100.000 дневно.

BA.2 полесно се пренесува од BA.1, па на почетокот на април Австралија забележа втор бран предизвикан од BA.2 со повеќе од 60.000 случаи на ден. BA.4 првпат беше откриен во јануари 2022 година во Јужна Африка, додека BA.5 беше откриен во февруари 2022 година исто така во таа земја. И двете се чини дека се гранки на BA.2 и споделуваат многу мутации, но имаат и многу дополнителни мутации кои веројатно ќе влијаат на преносот.

Податоците од Јужна Африка и Британија сугерираат дека бранот на инфекции BA.4 и BA.5 не довел до големо зголемување на тешките болести и смртни случаи, што веројатно се должи на високата стапка на имунитет од претходни инфекции, додека кај некои земјите, високата стапка на имунитет над вакцината може да има сличен заштитен ефект.

Милиони луѓе под рестриктивни мерки во Кина поради зголемено ширење на ковид

Секоја нова подваријанта на сојот омикрон полесно го избегнува имунитетот од вакцинација, пишува Гардијан. Сегашните вакцини засновани на сојот што првпат се појави во кинескиот град Вухан сè уште обезбедуваат одредена заштита од посериозни болести и смрт од инфекции со подваријантите BA.4 и BA.5, но веројатно нема да обезбедат голема, доколку ги има, заштита од инфекции или симптоматски заболувања.

Трка со еволуцијата на вирусите


Американската влада одобри нови вакцини за заштита од најновите соеви на сојот омикрон, но тие вакцини нема да пристигнат до есен, кога бројот на заразени луѓе веќе е во пораст, пишува Њујорк Тајмс.

Додека BA.4 и BA.5 предизвикуваат нов бран на инфекции во САД, Велика Британија, Франција, Португалија, Белгија, Израел и други земји, многу научници велат дека прилагодувањето на вакцините на новите подваријанти станува сè поитно секој ден, посочува весникот, посочувајќи дека во САД бројот на смртни случаи од СОВИД-19, откако со месеци е на најниско ниво од почетокот на пандемијата, повторно е во пораст.

Многу научници веруваат дека прилагодувањето на засилувачките дози ќе биде од клучно значење за диверзификација на човековата имунолошка одбрана бидејќи подваријантите ја заобиколуваат заштитата што ја нудат постоечките вакцини.

Тие велат дека е невозможно да се биде во тек со вирусот што мутира толку брзо, но многу е подобро да се заостане неколку месеци отколку неколку години. Сега прашањето е дали овие модифицирани бустер дози ќе пристигнат на време, посочува Њујорк Тајмс и укажува дека американската Администрација за храна и лекови (ФДА) во обид да се бори против најновите форми на вирусот, побарала од производителите на вакцини да го прилагодат нови инјекции на подваријантите BA.4 и BA.5, не оригиналната верзија на омикрон сој од минатата зима.

Виролозите рекоа дека субваријантната вакцина ќе создаде не само најсилна имунолошка одбрана против сегашните верзии на вирусот, туку и вид на широк одговор на антитела што ќе помогне да се заштитите од новите форми на вирусот што може да се појават во наредните месеци.

Сепак, истакнува Њујорк Тајмс, фокусирањето на есенската кампања за вакцинација на последната фаза од еволуцијата на вирусот може да има цена. Pfizer и Moderna посочија дека не можат да испорачаат вакцини прилагодени на подваријантите BA.4 и BA.5 пред октомври, додека експертите предупредуваат дека процесот може дополнително да се забави.

Пекинг предупреди на експлозивно ширење на коронавирусот

Од друга страна, вакцината наменета за оригиналната верзија на омикрон е поблиску - и Модерна и Фајзер почнаа да ја прават, со можност за испорака во текот на летото.

Дали придобивките од тие понови вакцини, кои не се приспособени на најновите подваријанти, ги надминуваат недостатоците на подолгото чекање, зависи точно од тоа кога ќе пристигнат и колкава штета ќе направи вирусот пред тоа, велат научниците, нагласувајќи дека во во секој случај, од клучно значење е некоја форма на подобрена вакцина да биде достапна до есен.


Враќање на мерките, барем на некои?


Најголемата јавно-здравствена криза во оваа генерација, а според некои проценки од пандемијата на шпанскиот грип од 1918-1920 година, не е завршена, бидејќи бројот на заразени повторно е во пораст, истакнува Тајмс во уводникот.

Бидејќи омикронските подваријанти BA.4 и BA.5 се поефикасни од првите видови на СОВИД-19 во избегнувањето на природните одбранбени механизми зајакнати со вакцини, во есенските и зимските месеци стапката на инфекција веројатно ќе се зголеми бидејќи луѓето поминуваат повеќе време во затворени простории.

Сепак, посочува конзервативниот британски весник, сега не е вонредна ситуација како кога беа воведени карантини низ развиениот свет по појавата на новиот корона вирус на крајот на 2019 година, но сè уште постои закана за јавната благосостојба и предизвик за здравствената заштита.

Драконските ограничувања на линијата од 2020 година, вели Тајмс, не се неопходни, но умерените мерки за запирање на ширењето на инфекцијата, вклучително и повторно носење маски во јавниот транспорт и социјалното растојание, би биле разумни.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG