Достапни линкови

Макрон ги презеде уздите на ЕУ додека го чекаат избори


Емануел Макрон

Франција го презеде ротирачкото претседателство со Европската унија во саботата, давајќи му на претседателот Емануел Макрон шанса да се претстави како де факто лидер на ЕУ во пресрет на претседателските избори во април.

44-годишниот Макрон никогаш не ги криел своите амбиции да биде мотор за понатамошна европска интеграција, служејќи во последните четири години како динамичен помошник на германскаta канцеларка Ангела Меркел како моќна двојка во Европа.

Со оглед на тоа што Меркел сега е во пензија и навремениот подарок за ротирачкото претседателство со Советот на ЕУ од 1 јануари, Макрон најави амбициозна агенда за 27-члениот блок што исто така може да му послужи на неговата домашна кампања за реизбор.

Макрон ќе ги презентира приоритетите на француското претседателство со ЕУ

„2022 година мора да биде пресвртница за Европа“, рече тој во националното обраќање на новогодишната ноќ во кое ја поздрави улогата на ЕУ за време на кризата со ковид-19.


Осврнувајќи се врз француското претседателство, тој вети дека „можете да сметате на мојата целосна посветеност да осигурам дека овој период, кој доаѓа на секои 13 години, е време на напредок за вас“.

Центристот кој ги направи своите еврофилски ставови клучен дел од неговата кампања кога ја освои претседателската функција во 2017 година, се надева дека тие повторно ќе му служат за изборите закажани за 10 и 24 април.

„Претседателството со ЕУ му дава добредојдена платформа да го стави своето европско досие во прв план и да се разликува од неговите ривали, да донесе нови предлози и нови идеи на маса“, вели Клер Демесмеј, експерт во тинк-тенкот Марк-Блох во Берлин.

Фокусирањето врз меѓународната сцена долго време е популарен потег за секој француски претседател. „На Французите не им се допаѓа ништо повеќе од сликата или впечатокот дека Франција „контролира“, вели Пјер Селал, поранешен француски дипломат во француската мисија во Европската унија.

Радев на Макрон му ја пренел бугарската позиција за С.Македонија

За да го одбележи почетокот на шестмесечното претседателство, Франција ги осветли историските градби низ целата земја, вклучувајќи ги Ајфеловата кула и Триумфалната капија во сино како знамето на ЕУ.

Други набљудувачи забележаа дека француското лого за претседателството ги вклучува буквите U и E за „Union Europeene“ со сива стрелка во средината што се чини дека ја создава буквата М за Макрон.

Германска поддршка?

Секоја европска земја добива шанса да претседава со ЕУ, што ѝ дава можност на земјата-членка да ја постави официјалната агенда за колегите лидери во Унијата и да организира состаноци.

Но, иако првото француско претседателство од 2008 година нуди можности за Макрон, набљудувачите го гледаат и како ризик.

Неговата агенда да ја направи Европа „моќна“ - во одбраната, технологијата или сопствената гранична безбедност - ризикува да биде засенета на краток рок од кризата со ковид-19.

Себастиен Мајлар, директор на Институтот Жак Делор, про-ЕУ тинк-тенк со седиште во Париз, вели дека Макрон, исто така, ќе се соочи со притисок да испорача откако веќе ги зголеми очекувањата.

„Тој не може да дојде до првиот круг на претседателските избори на 10 април без да добие некои резултати од европското претседателство. Тоа е предизвикот за него, но може да биде и вистинска можност“, вели Мејлард.


Европските лидери треба да се сретнат во Париз на 10 и 11 март, што може да биде шанса да се договорат за голема реформа на буџетските правила на Унијата.

Многу ќе зависи од новиот германски канцелар Олаф Шолц, чија коалициска влада се смета за скептична за буџетските реформи, но ја поддржува агендата на Макрон.

„Претседателството на Франција е „важна можност што сакаме да ја искористиме заедно за да ја зајакнеме Европа и да ја направиме способна да одговори на утрешните предизвици“, изјави за АФП германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок.

Макрон - Иран конструктивно да се вклучи во преговорите за нуклеарниот договор

Францускиот претседател Емануел Макрон и унгарскиот премиер Виктор Орбан
Францускиот претседател Емануел Макрон и унгарскиот премиер Виктор Орбан

Другите европски лидери, како што е унгарскиот десничарски премиер Виктор Орбан, кого Макрон во декември го означи како „политички противник“, можеби нема да бидат расположени да ги зајакнат шансите на францускиот лидер за реизбор.

Домашни грижи

Како симболичен шеф на Европскиот совет, Макрон ќе мора да оди по тенка линија, бидејќи ја започнува и својата кампања за реизбор, која се очекува официјално да биде објавена најдоцна во февруари.

Парализа во планот на ЕУ за проширување со земјите од Балканот

Селал, поранешен француски дипломат, вели дека француските партнери ќе имаат слаб поглед на „обидите да се инструментализира претседателството од изборни причини“.

На домашен терен, противниците веќе го обвинија Макрон за изборно организирање и велат дека тој требало да го одложи доаѓањето на Франција на чело на ЕУ до по изборите.

„Тоа е грешка. Тој го прави тоа за свои интереси, а не за интересите на Франција“, изјави неговата десничарска ривалка Валери Пекрес од Републиканската партија.

Евроскептичните противници како екстремно десничарските фигури Марин Ле Пен и Ерик Земур, исто така, нема да губат можност да ја прикажат целата работа како бесмислена.

„Поминаа четири и пол години откога е на власт и ништо не доби и ништо не направи во европскиот домен, освен што постигна еден вид потчинување на Германија во името на француско-германската двојка“, изјави Ле Пен во средината на декември.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG