Достапни линкови

Кружниот тек е крив, ама не бил згрешен


Новиот кружен тек во Струмица

На духовитите коментари на социјалните мрежи за асиметричниот кружен тек во Струмица, во Општината реагираат дека е намерно направен така за да ги задоволи потребите на граѓаните.

Новиот кружен тек во Струмица, кој не е правилно центриран, а автомобилите се принудени да возат по пешачкиот премин предизвика низа досетливи и шеговити коментари на социјалните мрежи. Некои велат каква ракија има во Струмица, среќа што го направиле круг, на други им го активира опсесивно-компулсивното нарушување, a во Општина Струмица реагираат дека кружниот тек е намерно направен асиметрично за да може да се додадат и дополнителни ленти.

„Ја замолуваме јавноста за трпение проектот да биде целосно завршен, по што ќе има време да се види неговата функционалност и намена“, велат во Општина Струмица.

Некои иронично прашуваат дали можеби планираат да го поместат градот, за кружниот тек да дојде во средина.

Видео-снимката направена од птичја перспектива стана хит на социјалните мрежи.

Можеби затоа доцни изградбата на автопатот Охрид – Кичево, се шегуваат некои.

Досетливите граѓани на социјалните мрежи објавуваат духовити забелешки за тоа што сè може да биде асиметрично.

Други во стилот на К-15 коментираат дека кружниот си е добар, улицата е крива.

По реакциите во јавноста реагираше Општина Струмица со објаснување. Велат проектот не е завршен и бараат трпение од јавноста за да се види неговата функционалност и намена.

„Потребата таквиот кружен тек да има асиметрична поставеност е воведување на посебни ленти за десно свртување од булеварот „Ленинова“ кон улицата „24-ти Октомври“ и од улицата „24-ти Октомври“ кон излезот на Струмица, а чија потреба за воведување е резултат на претходно направени броења со користење на софтвер за броење на проток на возила кои сообраќаат во најголем број од централното градско подрачје во правец кон улицата „24ти Октомври“ и од неа кон излезот на градот“, велат во Општина Струмица.

Во шегите на социјалните мрежи, дел од луѓето гледаат политичка позадина.

  • 16x9 Image

    Срѓан Стојанчов

    Новинарската кариера ја започна како новинар во внатрешно-политичката рубрика на дневниот весник Шпиц во 2008 година. Роден е на 27.10.1981г. во Скопје. Од февруари 2009 работи како постојан дописник за Радио Слободна Европа од Скопје.

Трендинг

Трендинг е седмична рубрика на Радио Слободна Европа на македонски јазик, во која автентично ви пренесуваме дел од највпечатливите коментари на социјалните мрежи за одредена тема. Пренесените коментари се мислења или ставови на авторите на коментарите и не се дел од уредувачката политика на РСЕ.

Повеќе
XS
SM
MD
LG