Достапни линкови

Извештаи за присилно преселување Украинци во Русија


Жители на Мариупол го напуштаат опколениот град, 22 март 2022.
Жители на Мариупол го напуштаат опколениот град, 22 март 2022.

Со засилувањето на борбите на југот и на истокот на Украина, и натаму пристигнуваат информации дека руските сили насилно населуваат украински државјани во Русија.

Татарско-башкирската редакција на Радио Слободна Европа разговараше со Украинци од Мариупол - како и со активисти во Астрахан, регион во јужна Русија кои велат дека биле донесени во Русија насилно.

Тие бараа да не се открива нивниот идентитет за да се заштитат од одмазда, но нивните наводи ги засилуваат сè поголемите докази дека руските војници од областите што ги контролираат во источна и јужна Украина преселиле илјадници Украинци против нивна волја во Русија.

УНХЦР - Речиси пет милиони Украинци ја напуштиле својата земја

Украинските власти ги обвинија руските сили дека протерале стотици илјади цивили од опустошените украински градови, им ги земале документите и ги испраќале во таканаречените „филтрациони кампови“ во областите контролирани од украинските сепаратисти, пред да ги префрлат во Русија.


Според украинските власти, се верува дека многу од тие цивили се од Мариупол, кој беше уништен од руското бомбардирање откако Москва ја нападна Украина на 24 февруари и беше епицентар на бруталната војна.

Татарстан - Бегалци од Украина на аеродромот во Казан.
Татарстан - Бегалци од Украина на аеродромот во Казан.

Руските власти соопштија дека повеќе од 674.000 Украинци биле префрлени во Русија од почетокот на војната, но велат дека тие доброволно биле транспортирани од областите под контрола на сепаратистите или делови на Украина каде што се водат тешки борби.

Сепак, повеќекратните лични признанија собрани од медиумите како што се RSE, The Guardian, The Washington Post, CNN и BBC, како и сателитски снимки со отворен код, се во спротивност со руските тврдења, бидејќи Украинците велат дека руските војници ги принудиле да ги напуштат засолништата во опколените градови, по што биле испрашувани пред да бидат префрлени на руска територија.

Мариупол: Како просперитетен украински град е претворен во гробишта
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00

Филтрациски кампови

Во Астрахан, официјални лица тврдат дека повеќе од 400 бегалци дошле од Украина, но неодамна изјавија дека пристигнале од области надвор од територијата контролирана од сепаратистите во Доњецк и Луганск, како што е Мариупол.

Руските војници користат „филтрациски кампови“, како што ги нарекуваат украинските власти, како процесни центри, каде што ги фотографираат украинските бегалци и им земаат отпечатоци од прсти пред да ги испратат во Русија.

Една жена разговара со руски војници во Мариупол на 12 април 2022 година, додека руските трупи ја интензивираат кампањата за преземање на стратешкиот пристанишен град.
Една жена разговара со руски војници во Мариупол на 12 април 2022 година, додека руските трупи ја интензивираат кампањата за преземање на стратешкиот пристанишен град.

Според некои извештаи, на Украинците им било кажано да ги предадат своите телефони и други електронски уреди, како и лозинки за нив, пред сослушувањето.

Државниот руски весник „Росијскаја газета“ во март објави дека илјадници Украинци се кривично гонети во Безимен, село во источна Украина, каде што , според весникот, се преземаат мерки за да се спречи „украински националисти да се инфилтрираат во Русија преправени како бегалци“.

УНХЦР - Бегалците од Украина се соочуваат со ризици од трговија со луѓе и експлоатација

Украинските власти предупредија дека постоењето на такви кампови потсетува на претходните руски воени кампањи, како во 1990-тите во Чеченија, кога илјадници Чеченци беа испрашувани во импровизирани објекти, а многумина исчезнаа.

„Стотици илјади луѓе веќе се депортирани“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео-обраќањето во литванскиот парламент на 12-ти април, наведувајќи: „Тие се сместени во специјални филтрациски кампови. Документите им се одземени. Тие се испрашувани и понижувани. Не се знае колкумина се убиени.

Животот во Русија

Сепак, има и луѓе кои доброволно ја напуштија Украина во Русија. Лариса Лункина изјави за РСЕ дека го напуштила својот дом во Донбас веднаш по почетокот на војната и оттогаш живее во Казан, град во југозападна Русија, заедно со другите раселени Украинци.

Жители на Мариупол кои сè уште не побегнале на градската авенија среде военото уништување на 12 април.
Жители на Мариупол кои сè уште не побегнале на градската авенија среде военото уништување на 12 април.

Лункина, која го зеде својот син тинејџер Никита со себе во Русија, вели дека се во неизвесност, но дека се задоволни што се далеку од борбите што оттогаш ги гледаат на телевизија и со кои се соочиле во претходните осум години на конфликтот во источна Украина.

Таа вели дека добиваат редовни оброци секој ден, но се грижат за парите, бидејќи во моментов не може да работи поради здравствени проблеми и дека нема пристап до постојано сместување.

„Не сме овде дома, и покрај тоа што може тоа така да го кажуваат“, вели Лункина.

ЕК ќе издвои милијарда евра за помош на бегалците од Украина

Во другите делови на Русија, бегалците кои пристигнуваат од Украина добиваат работни обврски. Руслан Пашаев, регионален министер за земјоделство во градот Астрахан на југот на Русија, рече дека луѓето евакуирани од Украина ќе добијат работа на живинарската фарма во таа област.

Евакуирани во Русија: приказна на една украинска бегалка
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Малку детали се објавени за аранжманот, но Пашаев додаде дека менаџментот на живинарската компанија веќе се сретнал со потенцијалните работници и им понудил сместување во блиското село.

Никита, кој се подготвува да започне 11-то одделение, рече дека и покрај изјавите на официјалните лица кои ги пренесуваат медиумите во Русија, тој и другите украински бегалци во Русија не добиле финансиска помош во Казан.

„Функционерите доаѓаат, разговараат и си заминуваат. Бргу нѐ забораваат. Само обичните луѓе помагаат, службениците не, нема државна иницијатива“, вели тој.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG