Достапни линкови

Експлозии го потресоа Киев, Зеленски ја обвини Русија за „тероризам“


напад врз Киев
напад врз Киев

Главниот град на Украина, Киев, бил нападнат денеска изутрината со неколку експлозии што го потресоа градот, при што службите за итни случаи соопштија дека голем број луѓе загинале и биле ранети.

Извештаи за експлозии пристигнаа и од други украински градови Днипро, Лавов и Тернопил, јавуваат украинските медиуми. Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, на Телеграм изјави дека експлозиите го погодиле центарот на главниот град на Украина.

„Неколку експлозии во областа Шевченски -- во центарот на главниот град“, рече Кличко на апликацијата за пораки Телеграм.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека има загинати и ранети и ја обвини Русија дека се обидува да ја избрише неговата земја „од лицето на земјата“. Претседателот Володимир Зеленски рече дека Русија ги темпираше своите напади врз Украина за да нанесе најголеми можни загуби меѓу луѓето и дека исто така ја таргетирала енергетската инфраструктура на земјата.

„Тие сакаат паника и хаос, сакаат да го уништат нашиот енергетски систем“, рече Зеленски во видео-објавата пред неговата претседателска канцеларија.

„Втората цел се луѓето. Таквото време и таквите цели беа специјално избрани за да предизвикаат што поголема штета“, рече тој.

Ова се први ракетни напади врз украинскиот главен град по многу месеци.

Киев го потресоа неколку експлозии
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00

Високиот помошник на украинскиот претседател Андриј Јермак рече дека руските ракетни напади врз градовите низ Украина се сигнал до цивилизираниот свет дека „прашањето за Русија“ мора да се реши со сила.

„Кукавици се борат со игралишта, деца и луѓе“, напиша тој, непосредно пред последователните експлозии да го потресат главниот град по ракетните напади претходно во понеделникот.Украинското Министерство за одбрана соопшти дека ќе бара одмазда за нападите.

„Има жртва меѓу луѓето и уништување“, соопшти Министерството на својата Фејсбук страница. „Непријателот ќе биде казнет за болката и смртта донесена врз нашата земја! Ние ќе се одмаздиме!“

Врховниот командант на Украина Валериј Залужниј на Твитер објави дека Русија употребила беспилотни летала за лансирање на вкупно 75 ракети врз Украина, од кои повеќе од половина биле уништени од украинската воздушна одбрана.

Украинската пратеничка Лесија Василенко објави фотографија на Твитер на која се гледа дека најмалку една експлозија се случила во близина на главната зграда на Националниот универзитет во Киев.

Свјатлана Водолага, нејзиниот портпарол на службата за итни случаи во Киев, за новинската агенција АП изјави дека има убиени и ранети луѓе. Спасувачите сега работат на различни локации, рече Водолага.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно изјави дека последниот руски напад врз цивилни цели во јужниот украински град Запорожје, во кој загинаа 14 лица, а голем број беа ранети, меѓу кои и деца, е акт на „тероризам на државно ниво“ што докажува дека е невозможно е да се преговара со Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Украина дека го организирала терористичкиот напад на клучниот мост што ги поврзува Русија и Крим пред денешната седница на рускиот Совет за безбедност. Украинските власти не ја презедоа одговорноста за експлозијата во саботата на мостот над Керченскиот теснец, главна рута за снабдување на силите на Москва во јужна Украина.

„Нема сомнеж. Ова е терористички акт чија цел е да се уништи критично важната цивилна инфраструктура“, рече Путин во неделата во видеото на каналот Телеграм на Кремљ. „Ова е смислено, спроведено и наредено од украинските специјални служби.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев, пред денешниот состанок изјави дека Русија треба да ги убие „терористите“ одговорни за нападот.

„Русија може да одговори на ова злосторство само со директно убивање терористи, како што е обичај на други места во светот. Тоа го очекуваат руските граѓани“, рече тој, цитиран од државната новинска агенција Тас.

Мостот е витална артерија за пристаништето Севастопол, каде што се наоѓа руската црноморска флота, како и импозантен симбол на руската анексија на полуостровот Крим во 2014 година.

Русија ја проценува штетата на Кримскиот мост, за Украина ова е уништување на имиџот на Путин

Оштетувањето на мостот дојде во време на порази на бојното поле за Русија и првичните извештаи од украинските власти за масовно гробно место откриено во неодамна ослободениот источен град Лиман.

Лутината на Путин поради сомнителниот напад, исто така, се совпадна со зголемената загриженост дека Москва би можела да прибегне кон нуклеарно оружје, откако Путин постојано го предупредува Западот дека секој напад врз Русија може да предизвика нуклеарен одговор.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG