Достапни линкови

Дали Русија ќе употреби нуклеарно оружје?


Путин го предупреди Западот дека не блефира кога рече дека е подготвен да користи нуклеарно оружје за да ја одбрани Русија
Путин го предупреди Западот дека не блефира кога рече дека е подготвен да користи нуклеарно оружје за да ја одбрани Русија

Рускиот претседател Владимир Путин, кој владее со најголемата нуклеарна сила во светот, постојано го предупредува Западот дека секој напад врз Русија може да предизвика нуклеарен одговор. Дали Путин ќе користи нуклеарно оружје, колку такво оружје има и како би можеле да одговорат САД и НАТО?

Дали Путин ќе го употреби нуклеарното оружје?

Многу зависи од тоа како Путин ја доживува заканата за руската држава и неговото владеење. Путин ја опишува војната во Украина како егзистенцијална битка меѓу Русија и Западот, за кој вели дека сака да ја уништи Русија и да ги контролира нејзините огромни природни ресурси.

Путин го предупреди Западот дека не блефира кога рече дека е подготвен да користи нуклеарно оружје за да ја одбрани Русија. Некои аналитичари велат дека Путин блефира, но Вашингтон сериозно го сфаќа Путин.

Борел – ЕУ мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин

Со анексијата 18% од Украина како дел од Русија, просторот за нуклеарни закани се зголемува бидејќи Путин може да го означи секој напад на овие територии како напад врз самата Русија.

Руската нуклеарна доктрина дозволува нуклеарен напад по „агресија врз Руската Федерација со конвенционално оружје кога е загрозено самото постоење на државата“.

Многу Руси живеат на украинска територија што Путин ја прогласи за Русин, а кршењето на нуклеарното табу по Втората светска војна не мора да ја промени тактичката ситуација на теренот.

„Тој блефира во моментов“, рече Јуриј Фјодоров, воен аналитичар со седиште во Прага. „Но, што ќе се случи за една недела или еден месец од сега е тешко да се каже - кога ќе разбере дека војната е изгубена.

Запрашан дали Путин се движи кон нуклеарен напад, директорот на ЦИА Вилијам Барнс изјави за CBS: „Мораме многу сериозно да ги сфатиме неговите закани со оглед на сè што е во прашање“.

Бернс, сепак, рече дека американското разузнавање нема „практични докази“ дека Путин веднаш се движи кон употреба на тактичко нуклеарно оружје.

Какво нуклеарно оружје може да употреби?

Ниту еден руски функционер не повика на напад со стратешко нуклеарно оружје со оружје што беше дизајнирано да уништи градови во САД, Русија, Европа и Азија.

Рамзан Кадиров, шеф на рускиот регион Чеченија, рече дека Москва треба да размисли за употреба на тактичко нуклеарно оружје со ниска моќност во Украина.

Тактичкото нуклеарно оружје во суштина е нуклеарно оружје што се користи на бојното поле за „тактичка“ цел и кое е многу помалку моќно од големите бомби што би биле потребни за уништување на големите градови како Москва, Вашингтон или Лондон.

Таквото оружје може да се фрли од авиони, да се пука на проектили од земја, бродови или подморници или да се детонира од копнени сили.

Иако Русија има специјализирани нуклеарни сили обучени да се борат на такво апокалиптично бојно поле, не е јасно како би се снашла нејзината армија од редовни трупи, платеници, подготвени резервисти и локални милиции.

Што би презеле Соединетите држави?

Русија и САД контролираат 90% од нуклеарните боеви глави во светот. Нивните арсенали беа изградени за време на Студената војна, а Советскиот Сојуз ги остави во аманет своите нуклеарни средства на модерна Русија.

Блинкен: Советот за безбедност да не дозволи Путин „да се извлече“ со уништување на меѓународниот поредок

Опцијата на американскиот претседател Џо Бајден би вклучувала невоен одговор, одговор со уште еден нуклеарен напад кој би ризикувал ескалација и одговор со конвенционален напад кој би можел да го вклучи Вашингтон во директна војна со Москва.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека Вашингтон ја предупредил Москва за конкретни „катастрофални последици“ доколку употреби нуклеарно оружје.

Пензионираниот генерал и поранешен началник на ЦИА Дејвид Петреус изјави дека ако Москва употреби нуклеарно оружје, тогаш САД и нивните сојузници во НАТО ќе ги уништат руските трупи и опрема во Украина - и ќе ја потонат целата нејзина флота на Црното Море.

Путин го потсети Вашингтон дека само Соединетите држави досега користеле нуклеарно оружје во битка - во нападите на јапонските градови Хирошима и Нагасаки во 1945 година.

Кој има нуклеарно оружје?

Русија е најголемата нуклеарна сила во светот врз основа на бројот на нуклеарни боеви глави: има 5.977 боеви глави, додека САД имаат 5.428, според Федерацијата на американските научници.

Тие бројки вклучуваат складирани и пензионирани боеви глави, но и Москва и Вашингтон имаат доволно огнена моќ да го уништат светот повеќекратно.

Бајден го предупреди Путин да не користи хемиско или нуклеарно оружје

Русија има распоредено 1.458 стратешки нуклеарни боеви глави - или подготвени за отпуштање - а САД имаат распоредено 1.389 распоредени, велат најновите јавно објавени податоци.

Овие боеви глави се на интерконтинентални балистички ракети, балистички ракети на подморници и стратешки бомбардери.

Кога станува збор за тактичко нуклеарно оружје, Русија има околу 10 пати повеќе од САД. Околу половина од 200-те американско тактичко нуклеарно оружје се распоредени во базите во Европа.

Американското тактичко нуклеарно оружје има прилагодлив принос од 0,3 до 170 килотони (атомската бомба фрлена врз Хирошима беше еквивалентна на околу 15 килотони динамит).

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG