Достапни линкови

Генерал Хоџис: Русија нема „кохерентен воен план“ во Украина


Пензионираниот американски генерал Бен Хоџис
Пензионираниот американски генерал Бен Хоџис

Пензионираниот американски генерал Бен Хоџис командуваше со силите на американската армија во Европа од 2014 и 2017 година. Во интервју за РСЕ, тој зборува за недостатокот на кохерентност на руската воена операција и како новите борбени возила и тенкови би можеле да го променат текот на војната.

РСЕ: Градовите Бахмут и Соледар се под немилосрдни напади од руските сили, или поконкретно, платеничките сили на Вагнер. Зошто Бахмут во источна Украина е толку важен? Што се обидува да постигне таму Евгениј Пригожин, основачот на платеничката група Вагнер?

Бен Хоџис: Ми требаше време за да сфатам зошто Русија стави толку голем акцент на Бахмут, особено на силите предводени од г-дин Пригожин. И мислам дека има симболичен аспект на ова -- ова е речиси како суета проект за него. Очигледно не му е грижа колку луѓе ќе бидат убиени. Тие се таму веќе пет месеци, а сè уште не можат да го земат Бахмут. И тие само продолжуваат да истураат необучени, неодамна мобилизирани војници во таа борба.

Но, неодамна излезе на виделина и дека во регионот има значителни рудници за сол и гипс. А г-дин Пригожин дури зборуваше за обезбедување на ресурсите таму. Но, не знам дали тоа ќе биде многу утешно за семејствата на илјадниците луѓе кои беа убиени таму да знаат дека вистинската цел на г-дин Пригожин не беше стратешки важна раскрсница, туку рудници за гипс.

Мислам дека целата оваа операција околу Бахмут го илустрира недостатокот на кохерентност на операцијата на Русија. Мислам дека Пригожин не прими наредба од [генерал Сергеј] Суровикин, а тој сигурно не прима наредби од генералот [Валери] Герасимов (кој беше назначен за началник на Генералштабот на 11 јануари да ја надгледува инвазијата). Па, кој е главен?... Немаат кохерентен план. Тие навистина, за среќа, сè уште не ги научиле и ги санирале сите институционални пропусти што ги покажаа уште во февруари, март.

РСЕ: Дали можеби се обложуваат на позната стратегија дека ако ги фрлите луѓето во битка, тогаш, порано или подоцна, ќе се појават резултати?

Хоџис: Русите отсекогаш претпоставувале дека масата ќе победи. Мислам, тоа е нивниот начин на војна со векови, дека на крајот ќе ги совладаат украинските сили. Но, очигледно, тие не можеа да го направат тоа, бидејќи Украинците беа толку професионални, толку вешти, и гледаме дека всушност прецизноста може да ја победи масата, ако имате доволно прецизност и ако ја примените на вистинските места.

РСЕ: Во минатата недела западните земји објавија дека ќе испратат на Украина пософистицирано оружје, вклучувајќи оклопни возила Бредли од САД, борбени возила Мардер од Германија и полесни борбени возила на пешадија од Франција. Колку неповолна положба имаше Украина без нив и што може Киев сега да постигне со нив?

Хоџис: Па, се разбира, посакувам Бредли и Мардер и AMX-10RC и други системи да беа донесени порано. Но, добрата вест е дека тие се одлуки се веќе направени. Она што го слушнав минатата недела беше основата за оклопна бригада. Во основа, имате самоодна артилерија од Чешка, баталјон; AMX-10RC од Франција, кое е одлично возило на тркала, многу мобилност со голем пиштол на него; а потоа баталјон на Мардер, што е многу добар систем; а потоа и баталјон Бредли, кој е најдоброто пешадиско борбено возило во светот. Ако ги добиете тие и потоа ако ставите можеби украински тенковски баталјон на средината од него со инженери, ќе добиете смртоносна формација на комбинирано оружје што би можело да биде железната тупаница што би помогнала да се проникне во овие бескрајни линии руски ровови, ако тие се соодветно поддржани. Тоа е она што го гледам. Не ги бројам возилата, гледам на способноста... И така тие ќе ги поминат следните неколку месеци набавувајќи ја опремата, тренираат за неа, вежбаат, градат логистика за неа. И мислам дека кога украинскиот Генералштаб ќе биде подготвен, тие ќе го користат ова како сила.


РСЕ: Некои западни безбедносни експерти со кои разговарав се поскептични. Тие велат дека, иако е добредојдена вест, на Украина и требаат соодветни тенкови -- како М1 Абрамс -- и слични системи за оружје. Дали се согласувате со таа проценка? И ако е така, дали мислите дека е во план и таков пакет оружје?

Хоџис: Па, секако дека би било подобро да имаат и Абрамс и Леопарди. Се чини дека тие можеби доаѓаат, но не знам…. Но, исто така, не би претпоставил дека она што го видовме минатата недела е во вакуум. Има и други работи што Украинците ги прават за да изградат способност за следната фаза од ова, на нивната контраофанзива, која ќе биде одлучувачка фаза, што мислам дека е ослободување на Крим.

РСЕ: Се чини дека неколку земји, вклучувајќи ги Полска и Британија, се на подготвени да обезбедат тенкови за Украина. Колку би било тоа значајно за Украина и како би можело да го промени бранот на војната?

Хоџис: Тоа е важно во однос на вистинската способност, под претпоставка дека тие го добиваат одржувањето што доаѓа со него, вистинската муниција и можноста да тренираат така што ова е вистинска способност. Но, уште поважно е тоа што сигнализира дека западните влади го прават следниот чекор, дека се помалку загрижени дека Русија би можела некако да се обиде да ескалира, бидејќи тоа е толку малку веројатно. И додека тоа се одлуки кои се носат доцна, мислам дека не е доцна да се направи разлика. И, се разбира, ова не е завршено откако Украина го ослободи Крим; тие ќе треба да се заштитат уште долго време...

РСЕ: Рековте дека не обрнувате многу внимание на бројот на обезбедени работи, но сепак, драстична е разликата ако погледнете што е обезбедено и што има врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валери Залужни побарано. Тој побарал 700 оклопни возила и 300 тенкови. Колку е Украина блиску до нивно добивање?

Хоџис: Не знам. Се случуваат толку многу работи што не мора да добиваме голем наслов за…. Русија добива беспилотни летала од Иран, а тие добиваат униформи за студено време од Северна Кореја - тоа е тоа. Има 50 земји подготвени да и помогнат на Украина. Дали го направивме тоа толку брзо колку што им треба? Не. И дали направивме доволно? Не. Дали треба да дојде уште? Се надевам. Германците сега даваат Мардер, и уште една батерија Патриот. И тие зборуваат за Леопард. Мислам дека тоа мора да биде обесхрабрувачки од руската страна.


РСЕ: Претходно предвидувавте дека е можно до крајот на 2022 година украинската војска да ги потисне руските напаѓачки сили на нивните позиции пред да започне целосната инвазија на 24 февруари. Зошто тоа предвидување не се покажа точно?

Хоџис: Да, очигледно, бев преголем оптимист за тоа бидејќи не очекував дека нема да успееме да обезбедиме системи со поголем дострел, како ATACMS (Армиски тактички ракетни системи). Мислев дека тоа доаѓа. Значи, тоа беше недостаток. Исто така, не очекував количество сили што Русија беше подготвена да ги жртвува во и околу Бахмут.

Мислам, очигледно, бев исклучен -- не многу, но бев исклучен. Она што е важно е како Украина се прилагоди на она што Русија го прави со овие мобилизирани трупи. И дали Западот и го испорачува на Украина тоа што им треба, за да можат да продолжат да ја напаѓаат руската логистика и команда и контрола? Вака мислам дека го ослободуваат Крим. Има само два патишта кои водат до Крим: мостот Керч и копнениот мост. Еден е веќе сериозно оштетен; другиот е веќе погоден. Тоа е она што треба да се случи во следните неколку месеци. Треба да и обезбедиме на Украина способност да го направи тоа.

Ако го ограничиме она што им го даваме во однос на дострелот -- така и GMLRS, што е ракетата испукана од HIMARS (високомобилен артилериски ракетен систем) -- до 90 километри. Ако не направиме повеќе од тоа, тогаш всушност, создаваме светилиште за Русија. Значи, Русија може неказнето да пука од Крим или внатре во Русија, внатре во Белорусија. Тоа води до убиство на невини украински цивили. Мораме да им ги дадеме оружените системи со подолг дострел и ATACMS кои ќе можат да ја погодат секоја работа на полуостровот Крим.

РСЕ: Значи, шансите за успех на која било идна подлабока украинска контраофанзива се зависни од континуираната поддршка од Западот?

Хоџис: Апсолутно, да. Тоа е големото огромно дебело предупредување, дека Западот треба да продолжи да ја поддржува Украина, барем на нивото на сè што веќе рековме дека ќе направиме.

РСЕ: И ако тоа се случи, како е веројатно Украина да го стори тоа?

Хоџис: Па, тие ќе продолжат да ги блокираат руските напори околу Бахмут. Тие ќе мора да внимаваат на Белорусија на северната граница, северно од Харков. Но, мислам дека, повторно, би можел да грешам, но едноставно не изгледа веројатно дека Русите би можеле да имаат значителен напад од таму. Тие можат да соберат некои војници таму, но немаат способност, не верувам, да започнат уште една сериозна закана кон Киев. Но, генералштабот ќе мора да продолжи да го следи тоа.

Во меѓувреме, мислам дека тие ќе ги зголемат своите оклопни сили, она што го добиваат, како и она што веќе го тренирале, за да имаат голема оклопна способност што би можела да биде одлучувачки елемент на ова ослободување на Крим. Но, пред тоа, тие ќе треба да поминат неколку месеци продолжувајќи да одат по мостот Керч, продолжувајќи да ја нарушуваат транспортната мрежа што минува низ Мариупол и Мелитопол до Крим.

[Има] многу работа за да се постават условите. Но, мислам дека тоа се случува: тоа нема да биде само голем напад преку појасот земја што го спојува Крим со континентална Украина. Ќе мора да ги постават условите преку пожари на долг дострел, специјални сили, а потоа на крајот ќе мора да стават некого на земја таму. Но, мислам дека Генералштабот е доволно паметен; тие ме импресионираа со тоа колку добро направија се што можеа за да ги минимизираат жртвите и да бидат темелни и методички.

XS
SM
MD
LG