Достапни линкови

Скопје, Локални избори 2021

БЛОГ: ВМРО-ДПМНЕ победи - Заев поднесе оставка

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа на локалните избори, а премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев поднесе оставка на двете функции. На вториот круг од локалните избори кој се одржа во 44 општини, во поголемиот дел од општините победи опозиционата ВМРО-ДПМНЕ.

  • ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата е победник на локалните избори, со освоени најмногу градоначалнички места.
  • Во Скопје победи независната кандидатка Данела Арсовска, подржана од ВМРО-ДПМНЕ
  • Зоран Заев го призна поразот и си поднесе оставка и од премиерската функција и од лидерската во СДСМ
  • ДУИ загуби во Тетово и Гостивар, но победи во Кичево и во Чаир
  • ДИК гласањето во вториот круг од локалните избори го оцени како фер и демократски и без поголеми проблеми.
08:43 1.11.2021

00:40 1.11.2021

СДСМ поразена, Заев поднесе оставка

СДСМ поразена, Заев поднесе оставка
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

23:30 31.10.2021

По поразот од ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори, Заев поднесе оставка

Премиерот Зоран Заев го призна поразот и поднесе оставка
Премиерот Зоран Заев го призна поразот и поднесе оставка

Премиерот Зоран Заев си поднесе оставка, откако опозициската ВМРО–ДПМНЕ победи на локалните избори во повеќе општини, меѓу кои и во градот Скопје. Премиерот Заев најави дека ја презема целата одговорност и си поднесе оставка од премиерската функција и од партиската позиција претседател на СДСМ.

22:49 31.10.2021

Мицкоски – Најдобро би било власта да си замине на предвремени парламентарни избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на прес-конференција во партиското седиште прогласи убедлива победа на локалните избори и рече дека почнуваат промените за подобра Македонија. Тој рече дека е најдобро власта да си замине на предвремени избори.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG