Достапни линкови

logo-print

ЕУ воведе нафтено ембарго спрема Либија


Кетрин Ештон

Кетрин Ештон

Европската Унија синоќа воведе дополнителни санкции кои би требало да го оневозможат финансирањето на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи со приходите од нафта и гас, соопшти високата претставничка за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон. На пописот на оние што се наоѓаат под санкции, додадени се 26 либиски фирми од овој сектор, со што практично се воведува ембарго на продажбата на тие енергенси.
Европската Унија во своите заклучоци повика на прекин на огнот во Либија, повторно го повика либискиот режим да го запре насилството против своите граѓани и изрази готовност да пружи воена поддршка за безбедна достава на хуманитарна помош во таа земја.
XS
SM
MD
LG