Достапни линкови

logo-print

Бунтовниците повторно побараа Гадафи да се повлече


Муамар Гадафи

Муамар Гадафи

Либијските бунтовници ќе го земат предвид предлогот на Африканската унија за прекин на огнот но повторија дека сакаат оставка од лидерот Муамар Гадафи. Претставници на унијата би требало да се сретнат со анти-владините демонстранти во градот Бенгази, откако разговараа со Гадафи. Немирите во африканската земја траат неколку недели. Претседателот на Африканската унија Јакоб Зума рече дека Гадафи прифатил предлози за прекин на конфликтот. Лидерот на земјата претходно ги одбиваше барањата на бунтовниците и не отстапи од лидерската функција која ја извршува четири децении.
XS
SM
MD
LG