Достапни линкови

logo-print

Бунтовниците во источна Либија принудени на повлекување


Бунтовниците во источна Либија денеска морале да се повлекуваат од своите позиции бидејки биле изложени на артилериски напад од тенкови и тешка артилерија, јавуваат агенциите. Бунтовниците изјавиле дека се надевале дека воздушните напади на западните сили ќе ги онеспособат силите на Моамер Гадафи во тој дел од Либија, но во изминатата ноќ тоа не се случило. Вчера буновниците напредувале околу 100 километри кон градот Сирте, но биле запрени а денеска морале да се повлекуваат.
XS
SM
MD
LG