Достапни линкови

logo-print

Приведени осомничени за пожарот во ученичкиот дом во Адана


Повредено девојче при пожарот во ученичкиот дом во Адана

Повредено девојче при пожарот во ученичкиот дом во Адана

Турската полиција денеска уапсила шест осомничени поради пожарот кој избувна во ученички интернат во турскиот округ Адана, при што загинаа 12 луѓе, од кои 11 девојчиња. Јавниот обвинител на Адана, Али Јелдан изјави дека меѓу уапсените, кои се осомничени за невнимание, се наоѓаат директорот на интернатот, тројца воспитувачи и уште двајца службеници. Надлежните велат дека најголем дел од жртвите загинале затоа што не можеле да го отворат помошниот излез во случај на опасност. Претходно, според првичните информации, како причина за пожарот беше наведен дефект во електричната инсталација, а огнот брзо се проширил бидејќи внатрешноста на домот била од дрвен материјал. Во пожарот во приватниот ученички дом, кој се наоѓа во градот Аладаг, загинаа 11 ученички и една воспитувачка, а 22 девојчиња беа повредени.

XS
SM
MD
LG