Достапни линкови

Трамп побарал совет од Кисинџер за надворешно-политички теми


Хенри Кисинџер, поранешен американски Државен секретар

Хенри Кисинџер, поранешен американски Државен секретар

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп побара совет од поранешниот Државен секретар Хенри Кисинџер во врска со Кина, Русија, Иран и Европа, соопшти неговата канцеларија. Кисинџер, кој има 93 години, работеше кај поранешните претседатели Ричард Никсон и Џералд Форд и е најдобро познат по отворањето на вратите за Кина по децениската изолација на азискиот гигант. Тој бил подготвен да разговара со Трамп, иако не е тајна дека ја фаворизирал неговата ривалка Хилари Клинтон. И покрај тоа, канцеларијата на Трамп соопшти дека тие имале одличен состанок.

Имам огромна почит за д-р Кисинџер и ја ценам неговата размена на мислења со мене, изјави Трамп, додавајќи дека разговарале за Кина, Русија, Иран, Европа и други прашања од светот, без да даде повеќе детали.

XS
SM
MD
LG