Достапни линкови

Рускиот министер за економија уапсен за поткуп


Рускиот министер за економија Алексеј Улиукаев зборува за агенцијата Ројтерс, Москва 01.11.2016.

Рускиот министер за економија Алексеј Улиукаев зборува за агенцијата Ројтерс, Москва 01.11.2016.

Рускиот министер за економија Алексеј Улиукаев е уапсен под сомневање дека земал 2 милиона долари поткуп за да посредува во преземањето на фирмата Башнефт од страна на државниот гигант Роснефт во минатиот месец. Тој е највисок функционер во руската влада кој е уапсен од 1991 година. Улиукаев бил задолжен за контрола на приватизацијата на регионалната нафтена компанија Башнефт во вредност од над 5 милијарди долари. Рускиот истражен комитет кој директно му рапортира на рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека наскоро ќе излезе и со официјално обвинување против министерот за економија.

XS
SM
MD
LG