Достапни линкови

logo-print

Шефот на британскиот МИ5 предупредува на руската агресивност


Шефот на британската разузнавачка агенција МИ5 Ендрју Паркер

Шефот на британската разузнавачка агенција МИ5 Ендрју Паркер

Шефот на британската разузнавачка агенција МИ5 Ендрју Паркер предупреди дека Русија на интензивно агресивен начин се однесува спрема нејзините опоненети на Запад. „Русија користи широк спектар на државни органи да ја спроведе нејзината политика во странство. Станува збор за агресивни начини како пропаганда, шпипонажа, субверзивни активности и сајбер напади“, изјави тој во интервју за весникот „Гардијан“. „Она што се гледа се руските активности во Украина и Сирија. Но, постои и многу голема активност што не може да се види. Русија е прикриена закана веќе неколку децении, а што е различно од тогаш е што сега има многу повеќе начини и нови технологии за остварување на ваквите активности“, оцени Паркер.

XS
SM
MD
LG