Достапни линкови

САД: Барањата на СЈО се разумни


Твит на американската амбасада во Скопје

Твит на американската амбасада во Скопје

Ги охрабруваме сите партии да се придржуваат кон обврските преземени со договорите од Пржино и од 20 јули за да осигураат веродостојни избори и непречена работа на Специјалното обвинителство и на независните набљудувачи на медиумите е дел од пораката која денеска ја испрати американската амбасада на социјалната мрежа Твитер. Во продолжение е наведено дека воспоставувањето отчетност за неавторизираните прислушувања и сомнежите за владина злоупотреба се суштествени и клучни за да може Македонија да излезе од продолжената криза.

„САД верува дека се разумни барањата на СЈО за поддршка на темелна, независна истрага на фактите“ е наведено во пораката на американската амбасада во Скопје.

Пораката доаѓа откако пратениците на владејачката коалиција одбија да гласаат за барањата на СЈО за измена на законот за заштита на сведоци и закоснките измени со кои ќе се овоможи пролонгирање на рокот за истрага на СЈО.

XS
SM
MD
LG