Достапни линкови

logo-print

Судењето за нарачаните шамари за Женовски почнува на 21 ноември


Судењето на 14 обвинети од СЈО во случајот со нарачаните шамари за градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски и насилните протести пред општината ќе почне на 21 ноември, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1.

Судечкиот судија кај кого беше распореден обвинителниот предлог на СЈО, со оглед на распоредот на претходно закажани судења на судијата кој постапува по притворски предмети, а и големиот број на обвинети опфатени во овој предмет, главната расправа ја закажана за 21 ноември 10 часот, информира судот.

Обвинението е поднесено против 14 лица за кривично дело насилство, и тоа, за пет лица како поттикнувачи на насилството и девет лица како директни извршители на насилството.

XS
SM
MD
LG