Достапни линкови

logo-print

Седница на Комисијата за политички систем


Комисијата на политички систем на Собранието на Македонија денеска ја продолжува седницата на која специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера одговораше на прашања на пратениците во врска со извештајот за работата на Специјалното обвинителство. Таа изјави дека била поведена истражна постапка против повеќе лица. „Врз основа на доказите се доведени во прашање сите изборни циклуси од 2012 до 2014 година“, рече Јанева која побара измена на Законот за Специјалното јавно обвинителство со што би се пролонгирал рокот од 18 месеци, за да може до крај да се истражи кој незаконски прислушувал во државата. Таа исто така повтори дека се потребни измени на Законот за заштита на сведоци, како и имплементација на препораките на Венецијанската комисија.

XS
SM
MD
LG