Достапни линкови

logo-print

Обама најави ангажман на 50 земји за прием на бегалци


Американскиот претседател Барак Обама најави во Обединетите нации дека пеесетина земји се обврзале оти во идната година ќе прифатат 360 илјади бегалци, што е двојно повеќе од досега. Тој не наведе за кои земји станува збор, ниту пак по колку тие би примиле. На отворањето на самитот организиран од САД, Обама посебно ја поздрави улогата на Германија и Канада во мигрантската криза, предизвикана од војната во Сирија која трае веќе пет години.

XS
SM
MD
LG