Достапни линкови

logo-print

Со хакирање не може да се смени изборниот резултат во САД


Лиза Монако

Лиза Монако

Советникот на американскиот претседател барак Обама за безбедност Лиза Монако изјави дека ќе биде многу тешко преку хакирање во американскиот изборен систем да се смени исходот од изборите. Таа додаде дека системот во САД главно не бил приклучен на интернет и оти со него дифузно управуваат државните и локалните власти. Монако ова го изјави поради загриженоста од способноста на хакерите од Русија и од други земји да упаднат во системот на гласање. ФБИ во минатиот месец ги предупреди државните функционери задолжени за избори да ја зголемат безбедноста, бидејќи имало докази дека хакери ги нападнале изборните системи во две држави, Илиноис и Аризона.

XS
SM
MD
LG