Достапни линкови

logo-print

Законот против буркините во Франција ќе биде неуставен


Францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнев изјави дека би било неуставно доколку во Франција биде усвоен закон со кој се забранува муслиманките да носат буркини на плажа. „Доколку таков закон биде изгласан, тоа ќе доведе до големи тензии во Франција“, рече тој. 30 француски места неодамна забранија носење буркини. Меѓутоа, францускиот Врховен суд деновиве ја поништи ваквата забрана во еден град, одлука која ќе се одрази и во другите места кои донесоа забрана за буркините.

XS
SM
MD
LG