Достапни линкови

logo-print

Иран уапси член на нуклеарниот преговарачки тим


Иран соопшти дека уапсил член на нивниот преговарачки тим, под сомневање за шпионажа.

Осомничениот бил ослободен со кауција, по неколку дена во затвор, но се уште е под истрага, објавија државните медиуми.

Од судството приведениот го опишаа како "шпион кој се инфилтрирал во нуклеарниот тим."

Локалните медиуми објавија дека властите го притвориле иранско-канадскиот државјанин, Абдолрасоул Дори Есфахани, кој беше член на тимот што работи на укинување на економските санкции, во преговорите за нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили.

XS
SM
MD
LG