Достапни линкови

logo-print

Обама очекува натамошни напади на ИД


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека имало напредок на меѓународната коалиција предводена од САД во борбата против милитантите на Исламската држава, но додаде дека голем проблем и натаму ќе бидат нападите од таканаречените „осамени волци“ кои ја поддржуваат ИД. „Како што напредуваме во Сирија и Ирак, а ИД ја губи територијата таму, така ќе се зголемуваат напорите на оваа терористичка организација да инспирира и организира напади врз цивилни цели“, рече Обама.

XS
SM
MD
LG