Достапни линкови

logo-print

Погребан свештеникот убиен во црквата во Нормандија


Повеќе стотини луѓе присуствувале на комеморацијата на католичкиот свештеник кој беше убиен во терористичкиот напад на една црква во Нормандија, Франција, на 26 јули. При нападот на црквата двајцата напаѓачи зедоа заложници и го убија свештеникот, а потоа беа убиени од страна на полицијата. Одговорноста за нападот ја презеде организацијата Исламска држава. На службата присуствуваше и францускиот министер за внатрешни работи Бернр Казнев. Комеморацијата се одвиваше под силно полициско обезбедување.

XS
SM
MD
LG